11 Başlıkta Linux’un Windows’tan Daha İyi Olma Nedenleri
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
Trendlerdeki Yazı

11 Başlıkta Linux’un Windows’tan Daha İyi Olma Nedenleri

0

Güçlü bir kullanıcı değilseniz, “Windows” işletim sisteminin Linux ile karşılaştırıldığında daha iyi (veya daha kolay) bir seçim olduğu görülebilir. Her iki durumda da, bir Linux dağıtımını kullanmaktan hoşlanmıyorsanız Windows sizin açık seçiminiz olacaktır. Ancak gerçekte farklı bir duruma yatkınız. Bu da Linux’un Windows’tan daha iyi olma nedenlerini bize gösteriyor. Gelin hep birlikte başlıklar altında özetle Linux’un Windows’tan daha iyi olma nedenlerine bakalım.

 

1. Açık Kaynaklı Olması

Bir araba satın aldığınızda kaputun altında ne olduğunu göremiyor musunuz? Windows ile çalışan bir sistemi kullandığınızda da durum benzerdir. Ancak aksine, Linux tamamen açık kaynaklı bir projedir. Bir artı olan Linux işletim sisteminin kaynak koduna bakabilirsiniz. Çoğu insan Linux’un bu açıklığını umursamıyor ama bu GNU / Linux kullanmanın en önemli özelliğinden biridir.

2. Güvenlik

Birçok kişi tarafından da biliniyor ki Windows işletim sistemi farklı saldırı türlerine (veya saldırılara) açıktır. Ancak, Linux Windows kadar savunmasız değildir. Elbette dokunulmaz değil ama çok daha güvenli. Linux’un güvenli bir işletim sistemi olmasını sağlayan yöntemler genel olarak paket yönetimi süreci, depolar kavramı ve birkaç özellik daha var. Bunlar Linux’un Windows’tan daha güvenli olmasını sağlar.

3. Eski Bilgisayarlara Bile Can Verebilir

İşletim sistemleri geliştikçe, donanım gereksinimleri de katlanarak artar. Örneğin, Windows 10’un orijinal bir kopyasını satın alırsanız başarılı bir şekilde çalıştırmak için minimum donanım gereksinimlerini karşılamanız gerekir. Bu da neredeyse herhangi bir düşük bütçeli sistemde çalıştıramazsınız anlamına geliyor. Bununla birlikte, Linux ile bir görevi gerçekleştirmek için en eski bilgisayar sistemlerinizden birini bile kullanabilirsiniz. Ancak bu her Linux dağıtımının eski bir işlemciyle birlikte 256 MB RAM ile çalışacağı anlamına gelmez. Bu tür düşük bütçeli/eski sistemlere de yükleyebileceğiniz seçenekler var. (Puppy Linux / Lubuntu gibi). Bunlardan Lubuntuyu bizzat 2005’ten kalma 512MB RAM’e sahip bilgisayara kurup rahat bir şekilde kullanmışlığımız var.

thumbnail
Önerilen Yazı
Samsung Galaxy S9 ve S9+ İçin Android 10 Beta 3 İndirme Linkleri

4. Programcılar İçin Mükemmel

Linux neredeyse tüm büyük programlama dillerini (Python, C / C ++, Java, Perl, Ruby, vb.) destekler. Ayrıca, programlama amaçları için yararlı olan çok çeşitli uygulamalar sunar. Linux terminali, geliştiriciler için Window’un komut satırı üzerinden kullanmaktan daha üstündür. Linux için yerel olarak geliştirilmiş birçok kütüphane bulacaksınız. Ayrıca birçok programcı Linux paket yöneticisinin işleri kolayca yapmalarına yardımcı olduğunu belirtiyor.

Linux, sunucularınızı hızlı bir şekilde yönetmenize yardımcı olacak SSH için yerel destek de sağlar. Linux’u programcıların en popüler seçeneklerinden biri haline getiren apt-get komutları gibi şeyler de ekleyebilirsiniz.

5. Yazılım Güncellemeler

Microsoft, bir dizi sorun aldığında veya büyük bir şeyin düzeltilmesi gerektiğinde bir yazılım güncelleştirmesi gönderir. Öte yandan, küçük bir sorunu çözmek için bir yazılım güncellemesi de gözlemleyebilirsiniz. Bu nedenle, Linux ile karşılaşabileceğiniz sorunları çözmek için daha fazla güncelleme göreceksiniz. Sadece daha fazla sayıda yazılım güncellemesi ile karşılaşmayacak aynı zamanda çok daha hızlı yazılım güncellemelerini de gözlemleyeceksiniz.

6. Özelleştirme

 

Windows yerine Linux kullanmanın en büyük avantajlarından biri özelleştirme. Sisteminizin görünümünü değiştirmeyi seviyorsanız, Linux sizin için mükemmeldir. Temaları kurmanın yanı sıra, tonlarca güzel simge paketleri var. Buna ek olarak Conky’yi kullanarak sistem bilgilerini masaüstünde mümkün olan en havalı şekilde görüntüleyebilirsiniz. Linux’ta Duvar Kağıtları etrafında çok şey yapabileceğinizi söylemeye gerek yok. (Resim ; Deepin OS) Bu Deepin OS sürümünü ben de kullandım. Özelleştirme açısından insanın gözüne çok güzel gelen bir tasarım anlayışları var.

7. Dağıtım Çeşitliliği

Windows’un dağıtım çeşitliliği yoktur. Lisanslama şartları, etkinleştirme süresi, paketli özellikler ve fiyat bakımından farklılık gösteren farklı plan ve paketleriniz olabilir ama buna karşılık farklı ihtiyaçlar için tonlarca Linux dağıtımı bulacaksınız. Böylece, mevcut Linux dağıtımlarından herhangi birini gereksinimlerinize göre yüklemeyi seçebilirsiniz.

Örneğin, bilgisayar korsanları için Linux dağıtımları vardır. Programcılar için başka Linux dağıtımları vardır, son derece eski bilgisayarlar için ise daha farklı Linux dağıtımları vardır. Kısaca herkes için bir Linux var.

thumbnail
Önerilen Yazı
Huawei Üçlü Döner Kamera Sistemine Hazırlanıyor

8. Kullanımı Ücretsiz

Kullanıcılar Linuxa ücretsiz olarak erişebilir. Ancak Windows için durum böyle değil maalesef. Bir Linux dağıtımının (Ubuntu, Fedora gibi) orijinal bir kopyasına almak için herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmayacaksınız. Bu durum Windows tarafında orjinal sürüm almak istiyorsanız yüksek meblağlar ile karşılaşıyorsunuz.  Yani Linux tamamen ücretsiz. Eğer bir şey özgür ama aynı zamanda yararlıysa her zaman insanların ilgisini çeken en iyi şeydir. Az önce Windowsa ödemediğiniz para ile sisteminizi geliştirmeyi düşünebilirsiniz mesela.

9. Daha İyi Topluluk Desteği

Linux sisteminizde karşılaştığınız bir sorunu çözmek için bir uzman tutmanıza gerek yoktur. Başkalarının sorunu çözmesine izin vermek için web üzerinde benzer bir iş parçacığını bir çözüm aramanız veya bir iş parçacığı göndermeniz yeterlidir. Linux forumlarından herhangi birine bir ileti gönderdikten sonra sorununuzu ücretsiz olarak çözmenize yardımcı olacak ayrıntılı bir çözümle birlikte bir yanıt bekleyebilirsiniz. Ancak, topluluk yanıtı kullanılan Linux dağıtımına bağlı olarak değişebilir.

10. Güvenilirlik

Linux kullanıyorsanız, sadece daha hızlı ve daha sorunsuz bir sistem deneyimi yaşamanız için yeniden kurmak konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Linux sisteminizin daha uzun süre sorunsuz çalışmasına yardımcı olur (aslında çok daha uzun!).

Ayrıca, Windows ile, sistemi hemen hemen her şey için yeniden başlatmaya devam ettiğiniz bir alışkanlığa adapte olmanız gerekecektir.

  • Yazılımı yeni yüklediyseniz, yeniden başlatın!
  • Yazılımı yakın zamanda kaldırdıysanız, yeniden başlatın!
  • Bir Windows güncellemesi yüklediyseniz, yeniden başlatın!
  • Sistem yavaşlıyor gibi görünüyorsa, yeniden başlatın!

Ancak, Linux söz konusu olduğunda, yukarıda belirtilen durumlar için yeniden başlatmanız gerekmeyecektir. Çalışmanıza rahatça devam edebilirsiniz ve Linux sizi rahatsız etmeyecektir. Linux’un güvenilir olduğunu kanıtlayan bir başka gerçek de WEB sunucularıdır. Google ve Facebook gibi internet devlerinin çoğunun Linux’ta çalıştığını gözlemleyebilirsiniz. Süper bilgisayarların neredeyse tamamı Linux üzerinde çalışır.

11. Gizlilik

En önemli konulardan birisidir. Microsoft istisnasız her kullanıcıdan toplanan verileri anonimleştirmeye çalışır. Bununla birlikte, Microsoft’un en son Windows 10’u ile ikna edici görünmüyor. Veri toplama, neyi toplama ve neyi almama konusunda çok büyük bir eleştiri aldı. Windows 10’u daha önce kullandıysanız, gizlilik ayarlarına yalnızca her şeyin varsayılan olarak etkinleştirildiğini bilmek isteyebilirsiniz. Bu da demek oluyor ki verileriniz hakkında Microsoft bilgilerini göndermemeyi seçmiş olsanız bile, veriler hala toplanmaktadır. Bu nedenle, Windows’un casusluk modüllerini devre dışı bırakmak için bir dizi araca ihtiyacınız olacaktır.

Buna karşılık, Linux bir gizlilik meraklısı için mükemmel bir çözüm olacaktır. Her şeyden önce, Linux dağıtımları çok fazla veri toplamaz (veya hiç toplamaz). Dahası, gizliliğinizi korumak için ek araçlara ihtiyacınız olmayacak.

Windows’u hala birincil işletim sisteminiz olarak kullanmaya devam edecekseniz, Linuxu seçmenin nedenlerini düşünebilirsiniz. Tabi ki bazı programlar sadece Windows için yapıldığı için Windowsa devam etmek isteyebilirsiniz veya mecbur hissedebilirsiniz. Bu konuda da bir bilgisayara çift işletim sistemi yüklemeyi araştırabilirsiniz.

Artık 11 maddenin sonuna geldiğimize göre ve Windows yerine Linux kullanmanın avantajlarını bildiğinize göre bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Kaynak ; FossBytes

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.