2019 Yılında NordPass Sızdırılmış En Basit 200 Şifre
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

2019 Yılında NordPass Sızdırılmış En Basit 200 Şifre

0

Bir grup güvenlik araştırmacısı, NordPass’ı 2019 veri ihlallerinde sızan en popüler, en basit 200 şifrenin bir listesini paylaştı. Grup, en kolay kesilen şifreleri keşfetmek için toplamda 500 milyon şifrenin üzerinden geçti. Araştırmacıların beklediği gibi, kullanıcılar şifrelerini oluştururken önerilen yönergeleri takip etmediler, bu nedenle korsanların karakterleri birkaç denemede tahmin etmelerini kolaylaştırdı.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde araştırmacılar “12345” in veri ihlallerinde en popüler şifre olduğunu iddia ediyorlar. Bu 2019 yılında en basit şifreler listesinin 2,8 milyondan fazla insan tarafından kullandığı belirtiliyor. Grup, sırasıyla “123456” ve “123456789” ikinci ve üçüncü sırada yer aldığını da rapodunda belirtti.

thumbnail
Önerilen Yazı
Dünyanın İlk SnapDragon 865’li Telefonu ZTE Axon 10S

“pasword” şifresi ise beşinci sırada yer aldı. Listeye girdiğinizde ise “test1”, “asdf”, “qwerty”, “iloveyou” vb. şifreleri göreceksiniz.

NordPass,2019 en basit şifreler listesinde rakam kombinasyonlarını popüler kadın isimlerini ve sadece harflerin dizelerini tahmin etmenin kolay olduğunu belirtti. İnsanların veri ihlallerine karşı duyarlı kılan zor şifreleri hatırlamaktan ziyade tüm hesapları için hatırlanması kolay bir şifre oluşturma eğiliminde olduğunu söyledi.

Şifrenizin çalındığını kontrol etmek için e-posta adresinizin hiç veri ihlali olup olmadığını belirten bu web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Kolay şifreler oluşturuyorsanız e-posta kimliğinizi kesinlikle bir veya iki veri ihlali içinde bulacaksınız. Öyleyse çözüm nedir? En iyi çözüm zor parolalar yapmak ve tüm parolaları saklayabilen ve hatta otomatik olarak doldurabilen bir parola yöneticisi tutmaktır. Alternatif olarak kırılması zor olan bir yüz tanıma veya parmak izi tanıma şifresi de ayarlayabilirsiniz. Bu konda bizim önerimiz 1password uygulaması veya Google otomatik doldurma hizmeti.

Şifrelerin tamamına ulaşmak buradaki NordPass sitesine girebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.