1. Ana Sayfa
  2. Oyun ve Uygulama

2020 De Kullanılabilecek En İyi Dosya Sıkıştırma Programları

2020'de kullanılabilir en iyi dosya sıkıştırma programları listesi...;


2

Yıllardan bilgisayarlarımızda verilerimizi depoladıkça artık çok fazla yer kaplar olmaya başladı. Bu verilerimizi sıkıştırıp ZİP şekline getirme imkanımız bulunmakta. Ve bu sayede çok büyük boyutlu verilerimizi küçük boyutlu hale getirebiliyoruz.

Dosyalarınızı sıkıştırmada yardımcı olabilecek birçok dosya sıkıştırma programları bulunmakta. Ancak, her program farklı dosya arşiv formatlarını destekler ve kendi içlerinde çeşitli özellikler sunuyorlar. Bizde sizler için bu kadar çok dosya sıkıştırma programları arasında zaman kaybetmemeniz için sizlere en iyi ve kolay kullanımı olan dosya sıkıştırma programlarını sıralıyoruz.

Bu tür programları hem Windows hem de Mac gibi işletim sistemlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

WİNZİP

WinZip, birçok kişi tarafından kullanılan en popüler dosya sıkıştırma programlarından birisi olduğu için herhangi bir tanıtım gerekmiyor bizce.

Dosyalarınızı verimli bir şekilde sıkıştırabilir, koruyabilir, paylaşabilir ve genişletme gibi çok rahat imkanlar sunmakta. Program, bankacılık düzeyinde şifreleme uygular ve ayrıca Google Drive, OneDrive ve Dropbox gibi birden çok bulut depolama hesaplarınızı bağlayabilirsiniz. WinZip’in öne çıkan özelliklerinden biri, büyük dosya sıkıştırmanıza ve bir postada ek olarak göndermenize izin veren ZipSend isimli özelliği kullanılmakta. Ancak WinZip’in eksiklerinden birisi, yalnızca Windows platformuyla uyumlu olmasıdır.

Desteklenen Fortmatlar : zip, katran, gzip, kabin, rar, 7z, IMG, ISO, XZ, VHD, VMDK, lha / lzh

winzip

 

7-ZİP

7-zip, yüksek sıkıştırma oranına sahip popüler bir açık kaynaklı dosya sıkıştırma yazılımıdır. Eğer önceliğiniz dosyaları sıkıştırmak ve dosya boyutunu minimumda tutmaksa, 7-zip en ideal seçiminiz olmalıdır. Ayrıca, açık kaynak yapısı olması nedeni ile kullanımı tamamen ücretsiz bir programdır.

Güçlü AES-256 şifreleme ve entegre bir dosya yöneticisi, Windows Shell ile entegrasyon, 7z formatı ve FAR yöneticisi gibi kullanışlı özellikler sunmakta. 7-zip, işletmelerde ve ticari sektörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ve tabi ki de 7-Zip’in diğer sıkıştırma programlarından en güzel avantajı ise kullanımının ücretsiz olmasıdır.

Desteklenen Fortmatlar : Paketleme / Paketinden çıkarma – 7z, XZ, BZIP2, GZIP, TAR, ZIP ve WIM. Yalnızca ambalajdan çıkarma – AR, ARJ, CAB, CHM, CPIO, CramFS, DMG, EXT, FAT, GPT, HFS, IHEX, ISO, LZH, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, QCOW2, RAR, RPM, SquashFS, UDF, UEFI, VDI, VHD, VMDK, WIM, XAR ve Z.

7-ZİP

 

WİNRAR

WinRAR, bilinenin üzerine dünya çapında kullanılan ve kullanıcılar tarafından beğenilen en iyi dosya sıkıştırma programıdır. Bu programın içeriğinde otomatik olarak en iyi sıkıştırma yöntemi özelliğini kullandığı için genellikle multimedia dosyalarını sıkıştırmanız öneriliyor.

Diğer sıkıştırma araçları yalnızca RAR dosyalarını ayıklayabilirken, WinRAR, RAR dosyalarını oluşturabiliyor. Toplu şekilde biriktirdiğiniz verilerinizi ‘katı arşiv kutusu’ özelliği ile WinRAR’ı kullanarak kolaylıkla sıkıştırabilirsiniz. 256 bit AES şifrelemesine ek olarak WinRAR, arşivleri ayrı birimlere bölme, hasarlı arşiv onarımı ve uzun dosya adı desteği de sunmakta.

Desteklenen Formatlar : RAR, CAB, ZIP, UUE, Z, ACE, ARJ, 7-ZIP ve TAR.

winrar
Önerilen Yazı
2020 Yılında Satın Alınabilecek En İyi Kablosuz Kulaklıklar

 

PEAZİP

ZİP dosyaları il düzenli olarak kullanımını sağlıyorsanız bir diğer sıkıştırma programı olan PeaZip’e de bakmanızı tavsiye ediyoruz. PeaZip arşivleme ve sıkıştırma özelliklerini en iyi şekilde kullanma özelliğine sahip bir programdır.150 ve üstü farklı çeşit formatları destekleyen PeaZip, ayrıca şifre yöneticisi, iki faktörlü kimlik doğrulama, yinelenen dosyaları arama, arşivleri birden fazla dosyaya bölme ve arşivlemeyi zamanlama gibi bazı özellikleri de yanında barındırıyor.

Desteklenen Formatlar : 7z,  Google Android’s apk, bz, bz2, bzip2, tbz2, tbz, gz, gzip, tgz, tpz, tar, zip, zipx, z01, smzip, arj, cab, chm, chi, chq, chw, hxs, hxi, hxr, hxq, hxw, lit, cpio, deb, lzh, lha, rar, r01, 00, rpm, z, taz, tz, iso, Java (jar, ear, war), pet, pup, pak, pk3, pk4, slp, [Content], xpi, wim, u3p, lzma86, lzma, udf, xar, Apple’s dmg, hfs, part1, split, swm, tpz, kmz, xz, txz, vhd, mslz, apm, mbr, fat, ntfs, exe, dll, sys, msi, msp, Open Office / Libre Office (ods, ots, odm, oth, oxt, odb, odf, odg, otg, odp, otp, odt, ott), gnm, Microsoft Office (doc, dot, xls, xlt, ppt, pps, pot, docx, dotx, xlsx, xltx), Flash (swf, flv), quad, balz, bcm, zpaq, paq8f, paq8jd, paq8l, paq8o, lpaq1, lpaq5, lpaq8.

peazip

 

ZİPWARE

Zipware, Windows işletim sistemi kullanıcıları için her kullanıcının ihtiyacını karşılayabilecek bir düzeyde olan diğer bir sıkıştırma programıdır. Bu program neredeyse tüm büyük arşiv formatlarını destekler ve küçük büyük arşiv dosyaları oluşturabilir, doğrudan Windows Gezgini’nden arşivleme işlevlerini gerçekleştirebilir ve popüler arşiv biçimlerini 7z ve Zip’e dönüştürebilirsiniz. Yazılım ayrıca, arşivlerinizi ihtiyacınıza göre farklı birimlere bölme seçeneği de sunmakta.

Ayrıca Zipware, şifrelerinizi saklamak ve yönetmek için bir şifre yöneticisi ile birlikte geliyor.

Desteklenen Fortmatlar : ZIP,ZIPX,7Z,RAR,RAR5,ISO,VHD, MSI, GZIP,BZIP2, TAR, CPIO, DEB, DMG, LZH, LZMA, LZMA2, PPMd, NSIS, RPM, UDF, WIM, XAR, XPI, CBR, CBZ, XZ, Z

zipware

 

HAMSTER ZİP ARCHİVER

Kullanımı kolay ve aynı zamanda gelişmiş sıkıştırma işlemleri gerçekleştiren bir dosya sıkıştırma yazılımı istiyorsanız, Hamster Zip Archiver tam da size göre olmalıdır. Bu ücretsiz yazılım, bilinen tüm fortmatları destekler ve sürürkle bırak arayüzü ile noob’un dosya sıkıştırmasını bile kolaylaştırır. Ayrıca, Google Drive, Dropbox ve Yandex Disk gibi bulut hizmetleriyle entegre edilmiş şekilde karşımıza çıkmakta.

Ancak Hamster Zip Archiver yalnızca Windows platformu için kullanılabilmekte.

Desteklenen fortmatlar : zip, 7z, arj, bz2, tbz, gzip, deb, dmg, img, gz, tgz, hfs, lzh, rmp, pkg, z, taz, cab, iso, rar, tar, wim, swm and jar.

hamster zip archiver

 

EXPRES ZİP FİLE COMPRESSİON

NCH Software tarafından Express Zip File Compression programı dosya sıkıştırma için sezgisel ve verimli bir yazılımdır. Ücretsiz sürümü, ev ve temel kullanıcıların sıkıştırma, dosylarını açma, e-posta iletimi için dosyaları sıkıştırma, RAR, TAR, 7Z ve CAB gibi veri arşivi formatlarıyla sıkıştırılmış dosyaları açma gibi görevleri en iyi şekilde yerine getirmek için tasarlanmıştır. Üst düzey bir kullanıcı değil iseniz bu tür dosya sıkıştıma programını kullanabilirsiniz.

Desteklenen Formatlar : .zip, .zipx, .rar, .tar, .tgz, .tar, .gz, .gz, .gzip, .7z, .cab, .iso, .img, .dmg, .arj, .jar, .bz2, .tar, .bz2, .tar, .xz, .wim, .xz, .z, .bkz, .nco, .apk, .lzh, .pkpass, .Multidisk (.zip.00x), and Multidisk (.7z.001)

express zip file compression

 

Peki ya sizin en çok tercih ettiğiniz dosya sıkıştırma programı hangisi ?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.