AI Sayesinde 1896 Yılındaki Film 4K 60FPS’e Dönüştürüldü

1896 4k film

Sinemadaki en ünlü kısa filmlerden biri olan istasyona giren bir tren hakkında 1896 sessiz bir film. Tecrübeli bir Reddit kullanıcısı 1896 yılındaki film için ayarlamalar yaparak 4K ‘ya yükseltti. Üstüne video kare hızını 60 fps ‘ye çıkardı ve hatta ses ekledi. Etkisi etkileyici olan bu video 120 yaşın üzerindeki bir filmi bugün çekilebiliyormuş gibi görünen bir şeye dönüştürüyor.

Ölçeği yapan Denis Shiryaev, orijinal filmi yükseltmek için birkaç sinir ağı(neural network) kullandığını söyledi. Filmin asıl adı  L’Arrivée d’un train en gare de La Ciotat (La Ciotat İstasyonuna Bir Trenin Gelişi). Yükseltilmiş versiyon, mükemmel olmasa da net görünüyor ve orijinal filmi ve Shiryaev’in versiyonunu yan yana karşılaştırmanızı tavsiye edebiliriz. Büyük farklılıkları göreceksiniz bu karşılaştırma sonucunda.

Önerilen Yazı
Netflix, Türkiye İçin Ücretsiz Deneme Sürümünü Kaldırdı

Orijinal film kısmen bir şehir efsanesi nedeniyle tarihi olarak biliniyor. Hikaye, 1896 sinemaseverler filmi ilk gördüğünde yaklaşan trenden dehşete düştüklerinden ekranın dışına çıkabileceğinden korktular. Bu hikayenin doğru mu yoksa sadece sinema efsanesi mi olduğu belli değil. Ancak bu basit filmin potansiyel olarak şimdiye kadar ilk korku filmi olduğunu düşünmek eğlenceli. En azından 1896 yılındaki film 4K olarak piyasaya çıkmamıştı.

Filmin orjinal halini ise aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Bakalım teknoloji ilerleyen günlerde bizlere daha hangi konularda yardımcı olacak.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version