iCloud Artık Android Tarayıcıda da Kullanılabilecek

icloud android

Apple’ın ekosistemi ünlü “Walled Garden” (Duvarlarla Çevrili Bahçe) ifadesine yol açan kilitli bir ekosistemdir. Ancak birçok kullanıcı birbirinin yerine birden fazla ekosistem kullanıyor. Örneğin kullanıcılar bir Android telefona ve bir iPad’e sahip olabilirler. Google’ın hizmetlerine hem Android hem de iOS’taki uygulamaların yanı sıra iyi tasarlanmış mobil web siteleri aracılığıyla erişilebilir. Öte yandan Apple burada geride kalıyor. Şirket tüm hizmetlerinin dışında yalnızca Android için Apple Music uygulamasını sunuyor fakat iCloud gibi hayati uygulamalar mevcut değil. Google Drive’a internet bağlantılı herhangi bir cihazdan erişilebilir ve iCloud’un şu ana kadar bir mobil web sitesi olmadığını bilmek ise kötü bir durumdu. Mevcut olmayan mobil sitenin masaüstü sürümü istenerek erişilebilen bir masaüstü sitesi mevcuttu. Ancak, tüm masaüstü siteleri gibi mobil cihazlarda kullanmak da hantal bir durumdu. Bu, Android kullanıcılarının Android telefonlarında iCloud hesap verilerine erişmenin kolay bir yolu olmadığı anlamına geliryordu. Apple iCloud için nihayet bu sorunu hem iOS hem de Android’de çalışan iCloud.com ‘un uygun bir mobil sitesi geliştirerek çözdü.

iCloud’un mobil web sitesinin geliştirilmesi, iOS ve Android kullanıcılarının Notlar, Fotoğraflar, Anımsatıcılar ve iPhone’umu Bul gibi Apple hizmetlerine telefonlarının web tarayıcısından erişebileceği anlamına geliyor. Sitenin kullanıcı arayüzü, iOS’taki iCloud mobil uygulamasına benziyor. Bu, küçük dokunma hareketlerine sahip bir masaüstü sitesi kullanmaya kıyasla bir akıllı telefonda kullanımı çok daha kolay hale getiriyor. İş için iPad veya ikincil iPhone gibi Apple cihazlarını kullanan Android kullanıcıları için bu iyileştirme özellikle memnuniyetle karşılanıyor. iPhone kullanıcılarımı bul bile artık “iPhone’umu Bul” hizmeti bir Android telefonda çalışacak.

Önerilen Yazı
YouTube Mart Ayında Masaüstü İçin Değişiyor

Yeni kullanıcı arayüzü iCloud.com’da yayınlanıyor, ancak yukarıda belirtilen dört Apple hizmetiyle sınırlı. Kişiler, Takvim ve iWork uygulamaları gibi diğer iCloud özellikleri henüz mevcut değil. iCloud ile Apple mobil web sitesi ve web uygulaması işinde ilginç bir şekilde geç kaldığını kanıtladı. Çünkü Google bu konuda farklı ekosistemler arasında hizmet sunmada çok ileride. Yine de geç olsun güç olmasın diyoruz.

Kaynak : TheVerge

Yazı dolaşımı

Exit mobile version