Bir Hacker, Her Lüks Aracı Açabilen Cihaz Yaptı

evan conect lüks araba hack

“Evan Connect” adlı bir hacker, kullanıcıların kablosuz anahtarlık sistemi kullanan herhangi bir lüks arabaya girmelerine yardımcı olan bir cihaz geliştirdi. 9.000 $ fiyat ile sattığı cihaza “anahtarsız tekrarlayıcı” adını verdi. Bunu da son zamanlarda yayınladığı bir videoda nasıl çalıştığını gösterdi. Video, onu kullanma izni veren arkadaşına ait olan ve arabanın sürücü kapısının kilidini açmak ve motoru çalıştırmak için küçük el cihazını bir antenle kullanarak katılımsız bir arabaya yaklaştığını gösteriyor.

Gelen videonun o itiraf müşterilerine hack ihazını nasıl kullanılacağı konusunda hiçbir garanti vermediğini söylüyor.

Bir röportajda da cihazının 2014’ten sonra piyasaya sürülen Mercedes, Audi, Porsche, Bentley ve Rolls Royce modelleri gibi 22 ve 40kHz arasındaki frekansları kullanan tüm lüks otomobillerde çalıştığını söyledi.

Ayrıca, kablosuz fob sistemi kullanan herhangi bir arabanın kilidini açabilecek 12.000 $ fiyat etiketi için yükseltilmiş versiyonundan da bahsetti. Açıkalamada;

Dürüst olmak gerekirse, teknolojiyle bir araba çalmadığımı söyleyebilirim, bunu yapmak çok kolay, ama benim gördüğüm şekilde, araçları diğer insanlara satarak para kazandığımda neden ellerimi kirleteyim.

dedi.

Önerilen Yazı
Windows ve Mac İçin En İyi Android Emülatörleri 2020

Samy Kamkar, bir güvenlik uzmanı, anlattı anahtarsız tekrarlayıcı teknolojisi yaygın alanda bilinmektedir ki Evan Connect’in görüntülerini inceledi. İnceleme sonunda ise söylediğine göre videonun meşru olmadığı, yani yapılanın yanlış olduğu aşikar olduğunu iletti. Diğer yandan da bu yöntemin birçok uzmana göre %100 uygulanabilir olduğunu doğrular nitelike bilgiler verdi. Aynı saldırıyı, bir düzineden fazla araçta üretilen ve gösterimi çok kolay olan araçlarda gerçekleştirenler var.

Hackerin yaptığı yöntemin videosuna aşağıdan bakabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=aVO0HarmAz8

Kaynak : Gadgets360

Yazı dolaşımı

Exit mobile version