Google, Firefox İçin Lighthouse Web Uzantısını Yayınladı

google-lighthouse-firefox

Google sürekli olarak “Sonraki Milyar Kullanıcıları” sayısını zorlasa da web uygulamalarının tüm cihazlarda iyi çalışması ve iyi erişilebilirliğe sahip olması için büyük ihtiyaç var. Bu da Google için geliştiricilerin bunu başarmasına yardımcı olmak yolunda Lighthouse denetim araçlarını sağlamıştı. Lighthouse’u daha fazla web geliştiricisinin eline ulaştırmak için Google bunu yeni bir Mozilla Firefox uzantısı olarak yayınladı.

Google Chrome’u kullanan web geliştiricileri, bir web sitesinin simülasyonlu koşullarda nasıl performans gösterdiğini denetlemek için tarayıcının yerleşik Lighthouse geliştirici kitini kullanabilirler. Örneğin, bir web sayfasının bir mobil cihazdaki yavaş bağlantıyla nasıl performans gösterdiğini bu Lighthouse aracılığı ile test edebilirsiniz. Ayrıca Google, Lighthouse denetimlerini, Google’ın başlık altında PageSpeed Insights API’sını kullanan Chrome uzantıları aracılığıyla ücretsiz bir hizmet olarak sunmaktadır.

Önerilen Yazı
Kişisel Güvenlik Uygulaması Artık Eski Pixel’lere Yüklenebiliyor

Şimdiye kadar, bu tür geliştiri kitlerinin her ikisi de Chrome ve Opera ve yeni Microsoft Edge gibi Chromium tabanlı tarayıcılara özeldi. Ancak Techdows tarafından tespit edildiği üzere Google, Lighthouse’u Firefox için bir uzantı olarak yayınlayarak değiştirdi.

Chrome Uzantısı gibi, Firefox için Google Lighthouse da, taradığınız sayfa için bulut tabanlı bir denetim başlatır ve sonuçları size sunar. Kendi yerel denetiminizi yapmak veya yerel olarak barındırılan bir sayfayı denetlemek uzantıdan yine de imkansız gibi görünüyor. Çünkü Google’ın Chrome’un yerine Firefox’un cihazlarını kullanması için Deniz Fenerini tamamen yeniden yapılandırması gerekecektir.

Bir geliştirici yorumuna göre Google, Lighthouse’un Firefox için “Gerçek” bir sürümünü oluşturmayı planlıyor. Bunun ne zaman gerçekleşeceği konusunda bir planı yok. Şimdilik, Firefox için bu Google Lighthouse uzantısı, geliştiricilerin web sitelerini geliştirmenin yollarını bulmalarına yardımcı olmak için iyi bir seçenek.

Her ikisi de web için başlatılacak yeni özelliklerle ilgili tartışmalarda yer aldığından, Google ve Mozilla’nın iyi bir çalışma ilişkisi vardır. Bununla birlikte, Google’ın rakip bir tarayıcı için doğrudan bir şeyler geliştirdiğini görmek olumlu bir şekilde garip bir durum oldu.

Google Lighthouse  eklentisi artık Firefox Eklentileri Marketinden edinilebilir.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version