Samsung 50MP ISOCELL GN1 Sensörünü Tanıtıyor !

Samsung-ISOCELL-GN1-50MP

Samsung bugün, Dual Pixel otofokuslu ile birlikte gelecek olan 50 megapiksel kamera sensörü olan ISOCELL GN1 sensörünü resmen tanıttı.

Yaklaşan, Galaxy Note 20 serisine güç veren bir sensör olması herhalükarda muhtemel değildir. Çünkü şirketin yakın bir zamanda çıkarmış olduğu S20 serisi ve Xiaomi‘nin Mi Note 10 cihazlarında bulunan 108MP ISOCELL Bright HMX ile karşılaştırıldığında sönük kaldığını belirtmeliyim.

Ancak, ISOCELL GN1 mimarisini tahminimizce Samsung’un ileri tarihlerde piyasaya sürülebilmesi muhtemel olan orta seğment cihazları için kullanacağı olması.

SAMSUNG 50 MP ISOCELL GN1 SENSÖRÜ

Gelişmiş yarı iletken teknolojisinde dünya lideri olan Samsung Electronics, bugün  1,2μm büyüklüğünde pikselleri olan yeni bir 50 megapiksel görüntü sensörü olan Samsung ISOCELL GN1’i tanıttı. ISOCELL GN1, Samsung’un hem Dual Pixel hem de Tetracell teknolojilerini sunan ilk görüntü sensörüdür.

Nispeten daha büyük piksel boyutu sayesinde, GN1, daha dinamik resim çekme deneyimleri için optimize edilmiş düşük ışıklı fotoğraflar ve DSLR seviyesi otomatik odaklama hızları için yükseltilmiş ışık duyarlılığı kombinasyonu ile görüntü sensörü performansını yeni bir seviyeye taşıyor.

Önerilen Yazı
Samsung Galaxy Note 20’den İlk Sızıntılar Gelmeye Başladı !

Odak sistemi üst düzey DSLR‘de ve  aynasız fotoğraf makinelerinde yıllardır kullanıldığından, Dual pixel otomatik odaklama süphesiz birçok kişi için büyük bir çekim olacak. Galaxy S20’lerde lense giren ışığı ikiye ayıran faz algılamalı otofokus kullanımı nedeniyle otomatik netleme ile ilgili sorunlar yaşadı, böylece iki görüntü oluşturuldu. Lens elemanları daha sonra bunu “kopyalar” birleşene kadar ayarlamaya çalışmaya devam etmekte.

Hatırlayacağınız üzere, bu 108 MP sensördeki Galaxy S20 serisi odaklama yetenekleriyle ilgili sorunlara neden olmuştu bu da yavaş ve karışık odak sorunları, bu kadar büyük bir sensör için norm oldu.

Alternatif olarak, çift piksel otofokus, işlemci her diyotun sinyalini odak için analiz ettiği için daha duyarlı ve güvenilir olarak görülüyor ve odak elde edildiğinde, sinyaller görüntüyü kaydetmek için birleştirir. Sensördeki her pikselin çift rolü vardır, bu da üzerinde gelen DPAF sensörlerini farklı kılan şeydir.

GN1, 100 Milyon faz algılamalı otomatik odaklama (PDAF) ajanları ile sınıfının en iyisi otomatik odaklamayı getiriyor. Samsung’un Dual Pixel teknolojisi, faz tespiti için farklı açılardan ışık alabilen tek bir pikselin içinde iki fotodiyotu yan yana yerleştirmiş durumda.

Sensörün tüm aktif pikselleri otomatik odaklama ajanları olarak çalışırken, GN1 düşük ışık koşullarında bile her köşeden istenen bir hareketsiz veya hareket eden nesneyi anında algılayabilir ve odaklayabilir. Görüntüleri çekerken, piksel içindeki iki fotodiyottan gelen çıktıların birleştirilmesiyle tek bir piksel çıkışı oluşturulur. Samsung ayrıca 100 MP ile gelen karşılaştırılabilir görüntü çözünürlükleri üretmek için her bir fotodiyottan ışık bilgisi alan bir yazılım algoritması sağlamaktadır.

Samsung’un, eşzamanlı pozlamalar için ISO’yu gerçek zamanlı olarak HDR ile ayarlayacak olan Smart-ISO teknolojisi olarak adlandırdığı şey sayesinde düşük ışıklı fotoğrafçılık da çok geliştirilmelidir. GN1 ayrıca, pikselin daha fazla ışık yakalama kapasitesini artıran gelişmiş bir piksel-binme tekniği olan Tetracell teknolojisini de içeriyor. Dört piksel bir tanesine yerleştirildiğinde, Tetracell Samsung ISOCELL GN1’in sensör piksel boyutunu 2,4μm‘ye iki katına çıkarır, bu da daha parlak 12,5 megapiksel görüntüler almak için ışık hassasiyetini dört katına çıkarmaktadır.

Fotoğraf çekimlerinden ötürü Samsung ISOCELL GN1, saniyede 30 kareye kadar 8K video kaydını da destekleyecek. Ve buna, 4K 60fps kayıt ile katılıyor.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version