400 Binden Fazla WhatsApp Grup Davetiye Linki Sızdı
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

400 Binden Fazla WhatsApp Grup Davetiye Linki Sızdı

0

WhatsApp, gündelik hayatta en yaygın kullanılan mesajlaşma platformlarından biridir. Sadece bu ay şirket 2 milyar kullanıcıyı geçtiğini açıkladı. Diğer mesajlaşma platformlarında olduğu gibi WhatsApp grup sohbetleri ailenizle veya arkadaş gruplarınızla, iş arkadaşlarınızla veya internette tanıştığınız arkadaşlarınız ile iletişim kurmanın popüler bir yoludur. Kullanıcılar, “Bağlantı Yoluyla Gruba Davet Et” özelliği ile başkalarını özel gruplara davet edebilir. Ardından bu bağlantıyı istedikleri şekilde paylaşabilir. Bu davet bağlantıları çevrimiçi olarak paylaşılıyorsa, basit bir arama motoru sorgusu ile onları bulmak endişe verici derecede ortaya çıkıyor.

Bu tasarım hatasını ilk olarak gazeteci Jordan Wildon tarafından Twitter’da ortaya çıkarıldı. “Bağlantı Yoluyla Gruba Davet Et” URL’lerinin Google tarafından dizine eklendiğini ve doğru arama terimleriyle bulunabileceğini keşfetti. Grup sohbet bağlantıları, Google’da “site:” değiştiricisiyle bulunabilen “chat.whatsapp.com” temel URL’sini kullanır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bir Hacker, Her Lüks Aracı Açabilen Cihaz Yaptı

Tersine mühendislik uygulamaları ile tanınan Jane Manchun Wong, duruma daha fazla dikkat çekti. “chat.whatsapp.com” URL’si için basit bir site araması yaparken Google’ın 470.000’den fazla sonucu olduğunu buldu. Bu sonuçların çoğu özel gruplar için davet edilir. Bir kullanıcı bir gruba katıldığında tüm katılımcıları ve telefon numaralarını görebilir. Açıkçası bu oldukça büyük bir gizlilik meselesidir, çünkü bazı gruplar insanların halkla ilişkilendirilmesini istemeyebilecekleri gruplardır.

WhatsApp sözcüsü Vice’a şu açıklamayı yaptı:

WhatsApp gruyp sohbetleri içindeki grup yöneticileri, oluşturdukları bir bağlantıyı paylaşarak herhangi bir WhatsApp kullanıcısını bu gruba katılmaya davet edebilir. Aranabilir ortak kanallarda paylaşılan tüm içerik gibi, internette herkese açık olarak gönderilen davet bağlantıları da diğer WhatsApp kullanıcıları tarafından bulunabilir. Kullanıcıların tanıdıkları ve güvendikleri kişilerle özel olarak paylaşmak istedikleri bağlantılar herkesin erişebileceği bir web sitesinde yayınlanmamalıdır.

WhatsApp, İnternet’te herkese açık olarak paylaşılan bağlantıların aranabilir olduğunu söylüyor ancak buradaki gerçek sorunu elden geçiriyor. Bu, çevrimiçi ortamda akıllıca paylaşılan birkaç grup sohbet bağlantısı bulan bir durum değildir. Binlerce grup sohbeti davet bağlantısı kolayca keşfedilebilir. Çünkü WhatsApp arama motorlarının dizine eklemesini önlemek için bir şeyler yapmayı reddediyor. Kişiler bu URL’leri çevrimiçi olarak paylaşmamaları gerekiyor. Diğer taraftan WhatsApp, bu kadar kolay aranabilir olma sorununu bir an önce çözmesi gerekiyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.