Android 11 DP1 : Hızlı Ayarlar Kutucukları Nasıl Renklendirilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır

Android 11 DP1 : Hızlı Ayarlar Kutucukları Nasıl Renklendirilir

0

Yakın zamanda Google tarafından Android 11 DP1 sürümünü Pixel cihazları için deneme olarak indirme linklerini yayınlamıştı. Denemek için indirilen Android 11 ile getirilen bir çok yenilik ile hayranlarında bir kuşku uyandırdığını söyleyelim.

Android 11 Geliştirici Önizleme 1’deki keşfedilen özellikler ile hayranlarının en dikkat çekmesini sağlayacak yer olarak bildirim panelini seçmesi olmuştur. Bu Hızlı ayarlar panelinde Google tarafından kullanıcıların rahatlıkla her biri için tek tek yeniden renklendirme yeteneği kazanmasını sağlaması bizce en iyi özelliğidir.

Hızlı ayarlar alanına gelen bu en büyük değişiklik, elbette Android’in medya kontrollerini bu alana taşıma olasılığının olmasının yanında, hızlı ayarlar listenizdeki her karo için renk özelleştirilmesi mevcuttur.

Android 10’da olduğu gibi, Hızlı ayarlar kutucukları cihazlarınızın tema ayarlarını yakından takip edebilmekte. Örneğin ”Space” renk şeması ile takas ederseniz, karolarınızda ”Space” renkli olarak değiştirilir.

İşte bu değişmenin artık hepsinin aynı anda değilde farklı farklı renk cümbüşüne girebileceğini Android 11 Geliştirici Önizleme 1’inde öğrenmiş olduk. Örneğin, tüm karolarınızı bir renk haline getirebilir, yada bir dama tahtası deseni gibi dönüştürebilir veya belli bir sayı kadarınıda düzeltebilirsiniz.

Bu resimler eşliğinde belki biraz ilham almış olduğunuzu varsayarak Hızlı ayarlar kutucuğunuzu yeniden renklendirme isteğiniz artmış olabilir. Neyse ki, bunu yapmak oldukça kolay olmasının yanı sıra yalnızca telefonunuz, bilgisayarınız ve USB kablonuz yeterlidir.

Android 11 DP1’de Hızlı Ayarlar Döşemeleri Nasıl Yeniden Renklendirilir ?

Maalesef ki şuan da sadece Pixel cihazları için etkin olan Android 11’i Geliştirici Önizlemesine kaydettiremeyeceğimizde, ADB aracılığıyla yan yollardan yüklemeniz gerektiğinden dolayı, ADB komutlarını bilgisayarınızdan telefonunuza göndermeyi bildiğinizi varsayıyoruz.

İlk olarak, döşemeleri yeniden renklendirme yeteneğini etkinleştirmek için iki komut çalıştırmamız gerekecek. Bunlardan ikincisi, Dylan Roussel tarafından yeni bir keşif, Hızlı Ayarlar döşemesinin iç simge bölümünü varsayılan beyaz veya siyah bırakmak yerine yeniden renklendirmenizi sağlamaktadır.

adb shell settings put system qs_color_enabled 1

adb shell settings put system qs_color_icon 1

Şimdi artık Pixel Launcher ana ekranına hızlı bir şekilde basılı tuttuğunuzda karşınıza çıkacak olan Stiller ve Duvar kağıtları uygulamasını açın. Ve daha sonra bu bölümden yeni bir Tarza geçiş yapın. Bu yaptığımız işlem Hızlı Ayarlar renk değişikliklerinizi yeniden yüklemeye ve uygulamaya zorlar. Bununlada artık eski Tarzınıza geri dönebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra, Hızlı Ayarlar alanınızın seçtiğiniz temaya göre eğlenceli bir renk değiştirmeye başladığını fark edeceksiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Google’dan Tüketicilerine Huawei Cihazları İçin Uyarı!

Renklerinizi özelleştirmeye nasıl başlayacağınızı açıklamak için kullanacağımız örnek bir komutu aşağıya bırakıyorum :

adb shell settings put system qs_color_enabled/dnd red

Bu yazdığımız komutun ilk bölümü, // işaretine kadar her zaman aynı olacaktır. Önemli olan, eğik çizğiden sonraki bölümdür. Yukarıdaki örneğimizde, ”dnd red” yazılı olduğu için bildirim panelimizdeki Rahatsız Etmeyin simgesinin rengi kırmızı olacaktır.

Diğer simgelerin renklerini değiştirmek için komutu değiştirmenin iki yolu vardır. Birincisi, yeniden renklendirmek istediğiniz döşemeyi değiştirmek. Yeniden renklendirmeyi seçebileceğiniz döşeme adlarının listesini aşağıya bırakıyorum :

airplane – Uçak Modu

battery – Pil tasarrufu

bt – Bluetooth

cast – Ekran yayını

cell – Mobil veri

dark – Karanlık tema

dnd – Rahatsız etmeyin

flashlight – El feneri

hotspot – İnternet Paylaşımı

inversion – Renkleri ters çevirme

location – Konum

night – Gece ışığı

rotation – Otomatik döndürme

saver – Veri tasarrufu

screenrecord – Ekran kaydedici

wifi – Wifi

Ardından, ilgili döşemenin olmasını istediğiniz rengi seçin. Varsayılanın yanı sıra seçim yapabileceğiniz sadece dört alternatif renk vardır.

blue – Mavi

green – Yeşil

red – Kırmızı

yellow – Sarı

accent – Bu varsayılan renktir.

Diyelim ki Uçak Modu simgesinin sarı olması gerekiyor. Yapamanız gereken sadece ”dnd” ve ”red” komutlarınızı değiştirmeniz. :

adb shell settings put system qs_color_enabled/airplane yellow

Ve şimdi, yeniden renklendirmek istediğiniz her karo için bu adımı tekrarlayın.

Buraya kadar olan işlemleri yaptığınıza göre artık, bir kez daha Stiller ve Duvar Kağıtları uygulamasını açın ve değişiklikleri uygulamak için stilleri bir kez daha değiştirin.

RENKLERİ HER DEĞİŞTİRDİĞİNİZDE, İŞLEMİ UYGULAMAK İÇİN STİLLERİ TEKRAR DEĞİŞTİRMENİZ GEREKİYOR.

Yaptığınız bu renklendirme işleminden bir süre sonra eğer sıkılırsanız, uyguladığınız özel ayarları silmek için benzer ADB komutlarını kullanmanız gerekir. Yeniden renklendirdiğiniz her döşeme için bir silme komutu çalıştırmanız gerekir. Örneğin, yalnızca Wifi ve Rahatsız Etmeyin döşemelerini özelleştirdiyseniz, şu komutları çalıştırmanız gerekiyor :

adb shell settings delete system qs_color_enabled/wifi

adb shell settings delete system qs_color_enabled/bt

Ardından, başka bir iki ADB komutu kullanarak Hızlı Ayarları yeniden renklendirmeyi etkinleştiren iki seçeneği silmeniz gerekiyor.

adb shell settings delete system qs_color_enabled

adb shell settings delete system qs_color_icon

Ve son olarak, Stilleri bir kez daha değiştirin, varsayılana döneceksiniz !

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.