Android 11 İle Video Kayıt Kısıtlaması Bitiyor
  1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

Android 11 İle Video Kayıt Kısıtlaması Bitiyor

0

2020 akıllı telefon fotoğrafçılığı için bir başka büyük yıl olacak. Kamera sensörleri gittikçe büyüyor, görüntü kalitesi artıyor, yeni AI (Yapay Zeka) fotoğrafçılığı iyileştirmeleri ortaya çıkıyor ancak video kaydı ne olacak? AOSP gerrit (XDA Developers aracılığıyla) yeni bir taahhüdün açıklamasına göre Google, Android’in medya sınıflarını mobil platformun 4GB’tan fazla dosya oluşturmasına/mux dosyalarını oluşturmasına izin verecek ve mpeg4writer için 64 bit dengeleme kullanacak şekilde güncellenecek. Bu da Android 11 ile beraber Google veya Android telefon üreticilerinin 4 GB’tan büyük videoları ayrı dosyalara bölmek zorunda kalmadan kaydetmenize izin verebileceği anlamına geliyor.

Video kaydına baktığımızda en uzun süre kayıt, Android için 4GB parçalar halinde oluyor. Google Nexus 5’in maksimum 32 GB dahili depolama alanına sahip olduğu 2014 yılında kısıtlamayı getirdiği bildirildi. Zaman değişti ve artık 1 TB’a kadar dahili depolama alanı sunan bazı akıllı telefonlar üretilmeye başladı.

Android’in şu anki sınırlaması ile bir MP4 dosyasında yalnızca 4 GB değerinde çekimler yapabileceğiniz anlamına geliyor. Bunun ötesinde kayıt yapmaya devam ederseniz Android uzun bir video olduğunu düşündüğünüz şey için birden fazla dosya oluşturuyor. Bu, kaydedilen videonuzu bir dosyayla sınırlamak istiyorsanız daha düşük bir çözünürlükte (yani 4K yerine 1080p) kaydetmek istediğiniz anlamına gelir. Örneğin cep telefonunuzdan 20 dakikalık 4K video yapacak olursanız bunu galerinizde kontrol ettiğinizde 4GB’lık parçalar halinde olduğunu fark edeceksiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Huawei Üçlü Döner Kamera Sistemine Hazırlanıyor

2019’un hemen hemen tüm amiral gemisi akıllı telefonları 4K video kaydını destekliyor. Hatta Galaxy S11 serisi gibi 2020 akıllı telefonların çözünürlüğü 8K’ya çıkarması bekleniyor. Bu kadar yüksek çözünürlüklü video kayıtlarında 4 GB dosya boyutu kısıtlaması, tek bir dosya olarak saklamak için kaydınızı parça parça saklamanız gerekeceği anlamına geliyor. Neyse ki, XDA videolar için revize edilmiş dosya boyutunun Android’in bir sonraki sürümüyle (yani Android 11) gelebileceğini bildiriyor.

Android 11 İle Başka Neler Geliyor?

Ekran görüntüsü desteği ve birkaç küçük özellik dışında, Android 11 hakkında şimdiye kadar pek bir şey orataya çıkmadı. Android 10 beta zaman çizelgesi göz önüne alındığında, Google’ın ilk Android 11 beta sürümünü Mart 2020 civarında yayınlaması mümkün. Bu yüzden yeni işletim sistemi hakkında birkaç ay içinde daha fazla bilgi ortaya çıkacağını umuyoruz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.