Android 11 İlk Geliştirici Önizlemesi Pixel İçin Yayınlandı
  1. Ana Sayfa
  2. Mobil

Android 11 İlk Geliştirici Önizlemesi Pixel İçin Yayınlandı

0

Google‘ın başlattığı Android serüvenine bir yenisi daha eklenerek Android 11 versiyonunu Pixel cihazlarına özel geliştiriciler için ortaya çıkardığını duyurdu.

Tabi ki de her zaman olduğu gibi Google, Mart ayında genellikle DP1‘i piyasaya sürdüğü için biraz erken olmuş oluyor. Ancak daha önceki Android versiyonlarını geliştiriciler için sunarken sadece Google Pixel 2, 3, 3a ve 4 sahipleri en son Android sürümünü indirebilirler. Ayrıca, Project Treble cihazlarına sahip olan kullanıcılarda Android 11’in Genel Sistem Görüntüsü’nü (GSI) deneyebilirler.

Bu yeni versiyonunda en çok merak edilen adlandırılması nasıl olacağı oldu. Bir çok kişi tarafından Android R ismiyle adlandırılacağı göz önünde tutulmakta.

Bu ortaya çıkan Android 11 geliştirici önizlemeleri genellikle kullanıcı dostudur. Yani cihazınıza yüklemeyi tamamladıktan sonra yeterince kararlı ve günlük kullanım için yeterlidir.

Sunulan bilgilere göre Android 11 DP1 biraz farklı görünüyor diyebiliriz. Kararlı olsa da, özellikleri çokça geliştirici odaklı. Ayrıca Android 11’i yüklemek için Google Pixel’de görüntünün manuel olarak yanıp sönmesi gerektiği belirtiliyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
NASA, Ay ve Mars İçin Astronot Arıyor

Merakla bekleyenler için en iyi Android 11 özelliklerini saymayıda unutmayalım :

Google bu yeni versiyonunda ayrı bir izin yöneticisi ve ”Yalnızca uygulamayı kullanırken izin ver” seçeneğini ekleyerek Android 10’a göre izinlerinde önemli değişiklikler yaptığını söyleyebiliriz.

Android 11 ile Google, bir uygulamanın izni yalnızca bir kez kullanmasına izin vermek için yeni bir seçenek ekliyor. Başka bir deyişle, uygulama bir sonraki Android uygulaması açıldığında kullanıcı onayı istemeye tabi tutulduğunu görüyoruz. Şimdilik Konum, Mikrofon ve Kamera izinleri için kullanılabilir.

Ayrıca ”bildirim gölgesi olarak adlandırdığımız yerde özel konuşma bölümü” adı verilen yeni bir özellik eklenmekte. Bu yeni özellik tam olarak ne yaptığını bilmek zor, ancak Google, kullanıcıların ”favori uygulamalarındaki kişilerle devam eden görüşmelerini anında görüntüleyebileceklerini” söylüyor.

Google’ın resmi blogunun önerdiği bilgilere göre, Android 10 tabanlı cihazlarda geliştirici ayarlarında gizlenen ”Bubble’‘ isimli sohbet özelliğini nihayet gösterime girebilir.

Yeni Android 11 sürümünde Google, güvenli depolama ve kimlik bilgileri için de destek ekliyor. Android 11 cihazları ”ISO 18013-5 uyummlu Mobil Ehliyet” gibi dogrulanabilir kimlik belgelerine sahip olacak gibi görünüyor.

Tabi ki, artık 5G ağı ve katlanabilir cihazlar için de daha fazla destek var. Google stadyum severler için daha iyi düşük gecikmeli video kod çözme, HEIF animasyonlu çekilebilir cihazlar için destek gibi çok daha fazlası bulunmakta.

İndirmek isteyenler için aşağıya linki bırakıyorum :

Pixel Cihazlar için
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.