Apple ile Google’dan Korona Virüse Karşı Ortak Hamle
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Apple ile Google’dan Korona Virüse Karşı Ortak Hamle

0

Akıllı telefon pazarını domine eden üreticilerden Apple ile Google‘ın üzerinde çalıştığı teknoloji, Covid-19 hastalarının izini sürerek söz konusu hastalara yakın mesafede olan kullanıcıları Bluetooth bağlantısını kullanarak bilgilendirecek. Apple ile Google’dan Korona için ortaya çıkardıkları yazılım, kullanıcıların isteğine ve tercihine bağlı olarak çalışacak. Zaman olarak da mayıs ayı ortasında kullanıma hazır hale gelmesi bekleniyor.

Önümüzdeki aylarda gerçekleşecek ikinci aşamada ise Apple ve Google birlikte çalışarak bu işlevi temel platformlara entegre edecek. Böylece daha geniş bir Bluetooth tabanlı temas izleme platformu sunacaklar. Bu aşama, API’dan daha güçlü bir çözüm olacak ve isteğe bağlı olarak daha fazla bireyin katılmasına olanak verirken daha geniş bir uygulama ekosistemiyle resmi sağlık yetkilileri arasında etkileşim sağlayacak.

thumbnail
Önerilen Yazı
Google Stadia Ücretsiz Kullanıma Sunuldu

Ortaya çıkan bilgide;

Bu çalışmada gizlilik, şeffaflık ve kullanıcının izni büyük önem taşıyor ve ilgili paydaşlara danışarak bu işlevleri geliştirmek için sabırsızlanıyoruz. İlgililerin analiz edebilmesi için çalışmalarımız hakkındaki bilgileri açık bir şekilde yayınlayacağız.

diye devam ederken her iki şirketin ortak teknolojinin yanı sıra kendi işletim sistemlerine özel ve kullanıcıların herhangi bir uygulama indirmelerine gerek kalmayacak bir ‘takip etme’ yazılımı üzerinde de önümüzdeki aylarda çalışmaya başlayacakları bildirildi.

Mayıs ayında yayınlanacak olan API için Hayat Eve Sığar uygulamasına entegrasyon planlarının yapıldığı iddia ediliyor. Paylaşılan bilgilerin ise verilerin, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında bulunan sunucularında tutulacağı söyleniyor. Ayrıca bu hafta itibariyle Hayat Eve Sığar uygulamasına, Bluetooth tabanlı kişiler arası etkileşim durum takibi özelliği de eklendi.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.