1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır

Birkaç İpucu İle Google Haritalar’ı Daha İyi Kullanmak – 2020

Google Haritaları en iyi nasıl kullanabileceğinizi anlatıyoruz...;


0

Google Haritalar bildiğimiz üzere milyarlarca kullanıcı arasında en rahat ve kullanışlı olan haritalar uygulamasıdır. Bu uygulama ile kullanıcılar gitmek istedikleri yerlere hakkında kendilerine yol arkadaşı olmasında en iyisidir. Bununla birlikte Google Haritalara duyulan güven düzeyi o kadar fazla ki kullanıcılar artık tamamen yeni bir yeri ziyaret etmeden önce iki kez düşünmek zorunda kalmıyorlar.

Tabi ki de bazen Google Haritalar’ın beklentileri karşılamadığı zamanlar vardır. Örneğin bazen sahte bir trafik sıkışıklığı oluşturarak kullanıcıları şaşırtabiliyor. Yine de, bazen oluşan sorunlar bile navigasyon uygulamasının popülaritesine dikkat çekmedi. İşte bugün bizde sizler için Google Haritalar’ı tıpkı, uzman bir kullanıcı gibi daha etkili şekillerde kullanmak istiyorsanız, ipuçları ve gizli özelliklerin bir listesini derledik.

Toplu Taşıma Navigasyonu

Tabi ki kullanıcılar olarak Google Haritalar’daki navigasyon özelliğiniz zaten biliyoruz. Gitmek istediğiniz yeri belirledikten sonra sizi adım adım yol tarifi gösteriyor. Bunun yanında Google Haritalar, bir metrodayken size yardımcı olan bir transit gezinme özelliği de sunmakta.

Bu özelliği kullanmak için, metro istasyonundayken navigasyonu açın ve gitmek istediğiniz istasyonu hedef olarak yazın. Ardından toplu taşıma bölümüne gidin > önerilen rotaya dokunun > Başlat’a basın.

GPS’inizin iyi çalışması koşuluyla Google Haritalar, tren hareket ettikçe yaklaşan istasyonları size bildirecektir.

Gerçek Zamanlı Olarak Tren Hareketlerini İzlemek

Bu özellik Google Haritalar’da bulabileceğiniz gizli bir özelliktir. Google Haritalar’ın belirli bir istasyondan ayrılan ve gelen trenlerin canlı durumunu gösterebileceğini zaten biliyor olabilirsiniz. Ancak hareketli trenlerin konumunu gerçek zamanlı olarak da görüntüleyebilirsiniz.

Google Haritalar’da söz konusu tren istasyonun kartını açın. Şimdi uzaklaştırın ve trenlerin küçük beyaz daireler olarak ve bulunduğu mavi çizgileri görebilirsiniz.

Aydınlatma Modu

Gece saatlerinde bir caddeden geçmek istediğinizde, endişelenmeniz gereken iyi bir sokak olup olmadığıdır. Google, Haritalar için şehrinizin ne kadar iyi aydınlatılmış olduğunu söyleyen yeni bir aydınlatma katmanı üzerinde çalışıyor.

Haritaları açtığınızda Katmanlar düğmesine ve ardından Aydınlatma seçeneğine dokunun. Ve harita üzerinde sarı renkle vurgulanan sokaklar parlak bir şekilde aydınlatılmışken, siyah renkle işaretlenmiş sokaklarda hiç bir sokak ışığının bulunmadığı gösterecektir.

Sokak ışığı modu şu anda test edilmekte olduğundan, tüm Google Haritalar kullanıcıları için mevcut değildir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Samsung Galaxy S20 Google Duo İle FullHD Görüşme Destekleyecek

Gizlilik Modu

Gizlilik günümüzde büyük bir sorun haline geldi ve Google Haritalar her hareketinizi tam anlamıyla izleyen uygulamalardan biridir. Bu tür gizlilik endişesi içerisinde olan kullanıcıları sakinleştirmek için Google, Google Haritalar’ı kullanırken konumunuzu ve veri izlemenizi durduran bir gizlilik modu ekledi.

Android yada iOS’ta bu özelliği etkinleştirmek istiyorsanız sağ üst köşedeki profil resminize dokunun, ardından gizli mod seçeneğini görebileceksiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra artık Haritalar’da ki mavi konum noktası, konumunuzun izlenmediğini belirtmek için siyaha döner. Ancak, Zaman Çizelgesi veya Canlı Konum gibi Google Haritaların başlıca özelliklerini gizli modda kullanamazsınız.

Güzergah Boyunca Arama Yapmak

Rota üzerinde seyir halinde iken Google Haritalar’da arama yapmak gizli bir özelliktir. Birçok kişi tarafından biliniyor olabilir, ancak zamanınızın kısıtlı olduğu durumlarda kolaylık sağlayabilirsiniz. Örneğin, otoyollarda araç kullanırken yemek yiyebileceğiniz veya yakıt ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz yerleri bulabilirsiniz.

Yapmanız gereken telefonunuzda navigasyonu başlattıktan sonra, sağ üst köşedeki büyüteç simgesine dokunun. Ardından, navigasyondan çıkmadan ana rotanıza eksta duraklar ekleyebileceğiniz rota boyunca arama seçeneğini kullanabilirsiniz.

Noktalar Arasındaki Mesafeyi Hesaplama

Merak ettiğiniz bir mesafeyi başka araç gereçlere ihtiyaç duymadan Google Haritalar üzerinden iki nokta arasındaki mesafeyi ölçebilirsiniz.

Haritayı açtığınızda belirli bir noktaya uzun basın, açılan karta dokunun ve mesafeyi ölç’ü seçin. Ve ardından kat edilen mesafeyi artırmak veya azaltmak için haritayı sürükleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.