Chrome Tarayıcısında İyi Bir Arama İçin 10 Önemli İpucu !
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır

Chrome Tarayıcısında İyi Bir Arama İçin 10 Önemli İpucu !

0

Milyarlarca kullanımı olan Chrome, masaüstü bilgisayarlarımızda olduğu kadar Android dünyasında da bir o kadar yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden tartışmasız en popüler mobil tarayıcı olan Chrome için en iyi 10 favori ipuçlarını topluyoruz.

Google‘da çoğu insanın bilmediği birçok özelliği olduğu doğrudur. Çoğunlukla, Android kullanıcıları için Chrome’a özel ipuçları ve püf noktaları listemiz, tüm mobil tarama deneyiminizi geliştirmenize yardımcı olabilecek, ipucları içeriyor.

Bu sunacağımız bilgiler ile Android cihazınızdaki Chrome’da ekstra ”gizli” ayarları etkinleştirmenize olanak tanıyan basit metinlerdir.

İşte Android’de Chrome için en iyi 10 ipucu ve püf noktaları :

KARANLIK MODU

Android 10 güncellemesinin bir parçası olarak, Android’deki Chrome tarayıcınızın vurgu rengini mevcut sistem temanıza uyacak şekilde otomatik olarak değiştirmekte. Chrome ayarlarında karanlık bir tema ayarlama seçeneğine rağmen, sayfalar kendi site CSS’lerini takip edeceğinden bu gerçek bir karanlık tema olmamaktadır.

Bu karanlık modu etkinleştirmek için tek yapmanız gereken  chrome://flags/#enable-android-web-contents-dark-mode bağlantıyı kopyalamak ve adres çubuğunuza yapıştırmaktır. Ve şimdi açılı menüyü ”Etkin” olarak ayarlayın. Bazı siteler istisnai ve biraz da ”kapalı” olarak görünecek, bu nedenle bu zorunlu karanlık modundan vazgeçmek isterseniz, aynı URL’ye gidip açılır seçeneğini ”Varsayılan” olarak değiştirerek kolayca devre dışı bırakabilirsiniz.

ARAMA ÇUBUĞUNU AŞAĞIYA TAŞIMAK

Akıllı telefonlar genellikle daha uzun bir ekranı olduğundan dolayı, Android’deki Chrome deneyiminizi geliştirmek için en değerli ipuçlardan birisi olabilir.

Bu, adres çubuğunu açacak özel bir arama düğmesi ekleyerek kısayol tuşunu ekran üzerindeki gezinme düğmelerinin hemen üstüne yerleştirerek daha kolay erişebilirsiniz. Böylece tek elle kullanımı kolaylaştıracaktır.

Yine aynı şekilde ;  chrome://flags/#enable-chrome-duet adresini kopyalayıp adres çubuğunuza yapıştırarak karşınıza çıkan açılır menüye ”Etkin” olarak ayarlayarak etkinleştirebilirsiniz. Yine aynı şekilde Karanlık Mod’da olduğu gibi devredışı bırakmak istiyorsanız açılır menüyü seçerek devredışı bırakabilirsiniz.

AÇIK SEKMELERE HIZLI GEÇİŞ

Google, bir sayfanın bir tarafından diğerine geçmenizi sağlayan hızlı geçiş özelliğini kaldırdığında, çoğumuzun hayal kırıklığına uğradığına eminiz. Ancak, sekmeler arasında geçiş yapmak için adres çubuğunu kaydırabileceğinizi biliyor muydunuz ?

Ayrıca, tüm gizli sekmelerinize ulaşmak için adres çubuğundan da aşağıya çekmeniz yeterli olucaktır.

SAYFA YENİLEMELERİ

Eğer bir sayfayı yenilemek istiyorsanız, tüm içeriği yenilemek ve yeniden yüklemek için yukarıdan aşağıya çekmeniz yeterli. Canlı olarak güncellenen ve yeterince hızlı olmayan sayfalar için harika bir işlem.

ANA SAYFA DÜĞMESİNİ DEVRE DIŞI BIRAKMA VEYA ETKİNLEŞTİRME

Bazı üreticiler varsayılan olarak Chrome’da ”Ana Sayfa” düğmesini etkinleştireceğinden, bu bölüm cihazınıza bağlı olarak biraz farklıdır. Düğmeyi kullanmak istemezseniz, Ayarlar> Ana Sayfa> Kapat‘ı şeçerek devre dışı bırakabilirsiniz.

Alternatif olarak, Ana sayfa düğmesini istiyorsanız, yapmanız gereken ; chrome://flags/#force-enable-home-page-button adresini aynı şekilde kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Huawei P40 Pro’nun Çıkış Tarihi Yayınlandı

MOBİL VERİ TASARRUFU

Veri sınırınızla ilgili endişeleriniz varsa veya veri dolaşımını kullanarak seyahat etmeyi planlıyorsanız, kendi içinde yerleşik olarak gelen Veri Tasarrufu Modu cihazınızda etkinleştirmek istediğiniz bir özellik olabilir. ”Lite” modu bir süredir var, ancak web sayfası kabuğunun çoğu kesildiği için sayfa yükleme hızınızı arttırabilir. Bu sayede çok daha modern bir tarama deneyimine sahip olacağınız anlamına gelir.

Veri tasarrufu modunu etkinleştirme için Ayarlar> Basit mod> Açık konumuna getirin.

ÇEVRİMDIŞI ERİŞİM

Veri tasarrufu modunun yanı sıra, Android için Chrome ayrıca sayfaları çevrimdışı görüntülemek için indirme yeteneğine de sahiptir. Bu özellik sayesinde mobil veri alımının zayıf veya hiç olmadığı alanlar için mükemmeldir. Bir sayfayı indirmek için üç noktalı menüye dokunun ve bir sayfayı indirmeye başlamak için indir düğmesine dokunun.

Buna ek olarak, indirmek istediğinz bir sayfayı daha sonra indirme gibi bir başka özellikde beraberinde sunulur. Yine aynı şekilde bağlantınızın zayıf eya hiç olmadığı alanlarda iseniz bağlantınız kararlı olduğunda indirmesini yapacaktır.

WEB SİTESİ SESİNİ KAPATMA VEYA ENGELLEME

Herhangi bir siteye giriş yaptığınızda otomatik olarak oynatılan ses veya video içeren o sinir bozucu sesleri tamamen sessize alarak rahatsız edici olmasını engelleyebilirsiniz. Sadece Ayarlar > Site Ayarları > Ses‘e gidin

VURGULAYARAK METİN ARAMA

Android dünyasındaki Chrome’da aramayı çok daha kolay hale getirmek için bir metni vurgulamanız yeterlidir; kelimeye veya kelime göbeğine doğrudan dokunarak arama yapabilirsiniz.

WEB SİTESİNİN ZOOM YAPMASINA ZORLAMAK

Bazı kişilerin sahip oldukları Android cihazlı ekran konusunda küçük kalmaktadırlar. Bu durumda Chrome üzerinde bir arama yaptıklarında metinleri okuma konusunda zorluk yaşayabilmektedirler. Bunun nedeni bazı sitelerin zoom özelliğini devre dışı bırakmalarından kaynaklanıyor.

İşte bu durumdan müzdarip olan kişilerin yapması gereken şey ise; Ayarlar > Erişilebilirlik > Yakınlaştırmaya Zorla seçeneğine gitmeniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.