Corona Virüsü Nedeniyle Telefon Satışları %30 Düştü
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Corona Virüsü Nedeniyle Telefon Satışları %30 Düştü

0

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde  ortaya çıkan Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bini aştı.  Salgın, sadece insan sağlığını değil küresel ekonomiyi ve iş dünyasını da tehdit ediyor. Çin’de akıllı telefon satışları Corona virüs nedeniyle Ocak ayında yüzde 30’dan fazla düştü.

Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi verilerine göre, cep telefonu markaları o ay, 32.1 milyon olarak kaydedilen geçen yılın aynı ayına göre yüzde 36.6 düşüşle toplam 20.4 milyon cihaz sevkiyatı gerçekleştirdi. Ocak ayındaki düşüş, satışların yüzde 11.4 düştüğü geçen yılın aynı ayında görülenden çok daha büyük olduğu belirtildi.

thumbnail
Önerilen Yazı
Huawei P40 Pro’nun Çıkış Tarihi Yayınlandı

Diğer yandan virüs salgını nedeniyle Çin’de otomobil satışları ise %90’ın üzerinde bir düşüş yaşadı.

Çin’de Şubat’ın ilk iki haftasında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla otomobil satışları ise yüzde 92 düştü. Çin Binek Araç Derneği’nden yapılan açıklamaya göre, satışlar günde 811 otomobile kadar düştü. Aynı açıklamada söz konusu durumun şubat ayının 3’üncü haftası itibariyle iyileşme trendine gireceği bilgisinin altı çizildi.

İyileşme beklentisine rağmen Şubat sonu itibariyle ülkedeki otomobil satışının bir önceki yılın Şubat ayına oranla yüzde 70 oranında düşüş yaşayabileceği belirtiliyor. Çin Ticaret Bakanlığı perşembe günü yaptığı açıklamada, otomobil satışlarını istikrara kavuşturmak ve Corona Virüsü  salgının talep üzerindeki etkisini azaltmak adına diğer hükümet birimleriyle birlikte çalışacağını ifade etmişti.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.