1. Ana Sayfa
  2. Oyun ve Uygulama

En İyi Kullanılabilir 6 Bulut Depolama Hizmeti – 2020

En iyi bulut depolama sağlayıcı listesi...;


0

Depolama kullanıcıların artık günümüzde en büyük sorunları haline gelmeye başladı. Ellerimizde şuan kullanmakta olduğumuz en iyi akıllı telefonların hafızası yetmez oldu.

Ve haricinde bilgilerimizin saklanması konusunda bulut depolama ile istediğimiz yerde istediğimiz cihazdan erişme imkanı olanağı sağlanması bizce mükemmel bir özelliği.

Bulut Depolama Nedir ?

Tabi ki de isminde de anlaşılacağı üzere verilerimiz bulutta saklanmıyor. Bulut sürücüsü, verilerinize kolayca erişebilmeniz için uzak sunucularda depolandığı bir tür veri modelidir.

Günümüzde artık bulut depolama hizmeti sunan birden fazla şirket bulunmakta, ancak bunların en iyisini seçmek kolay değil. İşte bizde sizlere yardımcı olacak olan en iyi bulut depolama hizmetlerini sıralıyoruz..;

DROPBOX

Basit arayüzü ve kusursuz senkronizasyon özelliği ile Dropbox şüphesiz en iyi bulut depolama sağlayıcılarından biridir. Ücretsiz çevrimiçi depolama alanında 2 GB’lık alan olsa da, bulut depolama sağlayıcıları arasında en popüleri olmaya devam ediyor.

Ücretsiz bölümünün depolamasını arttırmanız için ise de ‘Başlarken’ kılavuzunu tamamlayarak, arkadaşlarınızı davet ederek ve Dropbox forumundaki soruları yanıtlayarak ücretsiz bir şekilde depolama alanınızı genişletebilirsiniz.

PCLOUD

pCloud, mükemmel özelliklere sahip şifreli bulut depolama hizmeti sunar. Örneğin dosya yönetimi özelliği, dosya kolayca aramanıza ve filtrelemenize olanak tanır. Fiyat konusunda 175 dolar gibi bir kerelik ödeme ile 500 GB depolama alanını ömür boyu ücretsiz premium aboneliğine sahip olabilirsiniz. Harici bir ek olarak 175 dolar karşılığında ise 2 TB depolama alanına sahip olursunuz. Özellikleri arasında dahili bir video oynatıcı ve istemci tarafı şifreleme bulunmakta.

Olumsuz yönlerinde ise pCloud, Google Drive tarafından sunulanlar gibi çevrimiçi dosya düzenleme araçları sunmaz. Ayrıca, pCloud’un burada listelenen diğer hizmetler gibi ücretsiz bulut depolama seçenekleri yoktur.

thumbnail
Önerilen Yazı
Snapchat Hesabı Nasıl Silinir Veya Dondurulur – 2020

MEGA

Bulut depolama alanında gereksiz gördüğünüz dosyalarınızı atmanızda fayda sağlayacak kişiler için Mega sahip olduğunuz en iyi seçenek. Mega sunduğu 50 GB’lık ücretsiz depolama alanı ile en iyi bulut depolama seçeneklerinden biri olduğunu güvenle söyleyebiliriz.

Mega’da birden fazla kişinin aynı dosyayı aynı anda düzenleyebileceği veya görüntüleyebileceği gibi rahat kullanım seçenekleri sunmakta. Verilerinizi en iyi şekilde koruyabilmeniz için ise de Google Drive’ın alt yapısında kullanılan uçtan uca şifreleme araçları kullanılmakta.

Mega bulut depolama uygulamasını Windows, Mac ve Android gibi birden çok platformlarda kullanabilme imkanı bulabilirsiniz. Dosya Sürümü oluşturma özelliği ile, dosyalarınızda ki değişiklikleri izlemenizi ve gerektiğinde geri almanızı sağlar. Ayrıca, çalışmakta olduğunuz dosya üzerinde mesaj alışverişi yapmak için de sohbet olanağı da vardır.

BOX

Eğer bir işletmeniz var ve en iyi bir bulut depolama alanı arıyorsanız Box, en iyi Google Drive alternatifidir. Diğer araçlarla ve yazılımlarla entegrasyonu sayesinde, Google Drive ve OneDrive gibi en iyi bulut depolama sağlayıcılarıyla aynı seviyeye getiriyor.

Özelliklerinde ise; gerçek zamanlı işbirliği, dosyaların sürüm geçmişini takip etme ve okuma, yazma ve düzenleme erişimi gibi güçlü iş odaklı araçları sayesinde kurumsal müşteriler için yararlıdır.

GOOGLE DRİVE

 

 

Tabi ki de herkes tarafından bilinen Google Drive’ı da listemize eklemesek olmazdı. En popüler ve yaygın olarak kullanılan bulut depolama hizmetlerinin en iyilerinden birisidir. Google, bulut hizmetini ofis paketiyle birleştirdiğinde, Google Drive’ı birçok kişi için daha iyi bir hale getirmeyi sağladı.

Hem Mac hem de Windows için masaüstü uygulamaları bulunan Google Drive, kullanımı kolay bir arayüz, güçlü işbirliği araçları ve platformlar arasında senkronizasyon sunar.

Kullanımına başlamanız için sadece bir Google hesabına sahip olmanız yeterli olacaktır. Drive ücretsiz bulut depolama alanında sadece 15 GB hak kullanıcılarına sunmakta.

İşletmelerin ve bireylerin Google Drive’ı kullanmayı tercih etmesinin nedenlerinden birisi veri gizliliğidir. Google, verilerinizi gözetlemek ve daha sonra ilgi alanlarınıza göre reklam sunmakla ün salmıştır.

ONEDRİVE

Microsoft’un OneDrive’ı, en iyi bulut depolama hizmeti söz konusu olduğunda başka bir popüler isimler arasında yer alıyor. Eskiden SkyDrive olarak bilinen OneDrive, 5 GB ücretsiz depolama alanının yanı sıra Office 365 kullanıcıları, standart plan ile 1 TB depolama alanı alabiliyorlar.

OneDrive’ın popüler özellikleri arasında dosya sürümü oluşturma, dosya paylaşım desteği, 2 faktörlü kimlik doğrulama ve yerleşik bir ortam yürütücü gibi mükemmel özellikleri bulunmakta.

En iyi bulut depolama hizmeti nasıl seçilir ?

Aslında dışarıdan bakıldı üzere bulut depolama sağlayıcısını seçmek göründüğü kadar kolay değildir. Listeden bir tane seçmeden önce aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmanız gerekir.

-Güvenlik 

Seçtiğiniz bulut depolama sağlayıcısının, yüklenen dosyalarınızı ve klasörlerinizi korumak için geniş güvenlik önlemleri uygulandığından emin olun. Şifre koruması, askeri düzeyde şifreleme ve çok faktörlü kimlik doğrulama gibi özellikler sunan sağlayıcıları tercih edin.

-Çalışma Süresi

Çoğu bulut depolama hizmeti %99,9 çalışma süresini garanti eder, ancak sık sık hizmet dışı kalma süresine tanık olabilirsiniz.

-Senkronizasyon

Senkronizasyon, en iyi bulut depolama alanını seçmenin önemli bir özelliğidir. Seçtiğiniz hizmet, farklı platformlar arasında dosya ve klasörlerin kesintisiz senkronizasyonunu sağlamalıdır.

Ek olarak unutmuş olduğumuz diğer bir bulut depolaması olan Yandex Disk‘de bu bulut depolama sağlayıcıları arasında en iyileri listesine dahil edilebilir.

Kullanıcılarına 10 GB ücretsiz depolama alanı sunan bu bulut tabanlı platformda kullanıcı arkadaşlarını Yandex.Disk’e davet ettiğinde depolama alanını arttırabilir. Ayrıca oldukça makul bir ücret karşılığında kapasitesini 1 TB’a kadar çıkarabilir. Hali hazırda mevcut dil destekleri: Rusça, Türkçe, İngilizce ve Ukraynaca dil desteği sunmaktadır. Yandex disk; serverlarından (sunucularında) bulunan dosyaların depolanması ve farklı kullanıcılarla paylaşmak için kullanılmaktadır…

Peki ya sizin en çok tercih ettiğiniz bulut depolama sağlayıcısı hangisidir ?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.