1. Ana Sayfa
  2. Oyun ve Uygulama

Windows İçin En İyi İnternet Tarayıcıları 2020


1

Bilgisayarlar hayatımıza girdiğinden berli kullanma alanımız çok fazla genişlemiş durumda. Buna örneğin kişiler arası iletişim, profesyonel fotograf düzenleme gibi çok çeşitli işlemleri kolaylıkla kullanmaktayız. Günler geçtikçe artık yepyeni uygulamalar ile kullanıcıların istekleri sürekli değişmekte.

Bu istekler arasında internet dünyası listenin en başında gelmekte. İşte bu internet dünyasına çok kolaylıkla erişim sağlamak için kullanıcılar tarayıcı arayışına girmektedirler. Biz de bu kullanıcıların isteklerini karşılamak için Windows’a özel en iyi internet tarayıcılarını listeliyoruz..;

GOOGLE CHROME

Google, 2009 yılında Chrome’u ilk tanıttığında popülerlik  listelerini hızla yükseltmeyi başararak dünyada en çok tercih edilen tarayıcılar arasında listenin başında bulunmakta. Hız ve verimlilik konusunda rakiplerini ikiye katlayan Chrome her ne kadar da milyonlarca kişiye ücretsiz olarak sunulmaktansa RAM’i yemekle adından da bahsettirmeden duramıyor.

Özellikleri bakımından ise, yer işareti yönetimi, uzantılar, temalar, gizli mod vb. gibi klasik tarayıcı ayarlarının dışında en belirgin özelliği profil yönetimi olarak gösterilmekte. Bu özellik sayesinde birden fazla kişinin İnternet geçmişini, İndirme geçmişini ve birleştirilen diğer şeyleri almadan aynı tarayıcıyı kullanmasına olanak sunar.

Chrome, kullanıcıların WİFİ ağlarını kullanarak Chromecast özellikli bir cihaza içerik yayınlamasınıda sağlamaktadır. Ayrıca, VidStream gibi uzantılarının yardımıyla, Chromecast destekli cihazlara yerel olarak depolanmış bir film akışını sağlamak çocuk oyunu gibi olmakta.

Desteklenen Platformlar : Windows, Linux, MacOS, Android, iOS, ChromeOS

MOZİLLA FİREFOX

Mozilla, bilinen en iyi Chrome alternatifi internet tarayıcısı olarak kullanıcılarının beğenisini en iyi şekilde almakta. Firefox Quantum’un piyasaya sürülmesi ile Mozilla, Windows 10 için kullanıma sunulan tarayıcısını yeniledi. Yenilenen bu Mozilla ile daha iyi öneriler, gelişmiş sekme yönetimi, yeni bir görev yöneticisi sayfası ve çok daha fazlası gibi kullanışlı özellikleri bir araya getirmekte.

Yeni Firefox, önceki sürümlerinden çok daha hızlı ve çok daha iyi şekilde tasarlanarak Chrome’a dişli bir rakip olarak gösteriyor kendini. :Bu yenilenme sayesinde bir çok kullanıcıyı kendi tarayıcısına çekeceği hiç süphesiz bir gerçektir.

Mozilla kullanıcıların Özel Moda ihtiyacı olduğunda bu mod ile yaptığı her işlemin etki alanlarının izlenmesini önlemek için ve web sayfalarını oldukça hızlı yüklemek için Tracking Protection (İzlenme Koruması) adında yeni bir özellik kullanmakta.

Desteklenen Platformlar : Windows, Linux, MacOS, Android, iOS

thumbnail
Önerilen Yazı
400 Binden Fazla WhatsApp Grup Davetiye Linki Sızdı

MİCROSOFT EDGE

Microsoft, daha önce tarayıcısı olan Chromium adında yeni bir tarayıcı ile yükselişe geçmeyi beklerken istekleri karşılanmayınca yeni tasarımlarıyla Chrome tabanlı Microsoft Edge’i kullanıcılara sundu. Ve bu sayede artık bu yeni tarayıcı tüm Google Chrome uzantılarını destekliyor ve performans açısından önemli ölçüde adımlar atıldığı görülmelte. Bu nedenle, Windows 10 ile rakiplerinden daha iyi entegre olan en iyi tarayıcı olarak kullanılmakta.

Yine de Edge, Chrome’dan farklı olarak izleme kodunun çoğunun kaldırılması ve verilerinizi senkronize etmek için bir Mirosoft hesabı gerektirmektesidir. Bu hesap sayesinde tarayıcı, web sayfalarını doğrudan diğer bilgisayarlara ve kişilere paylaşmanıza olanak tanıyan Windows 10’da Yakın Paylaşım özelliğini desteklemektedir. Can sıkıcı web sitesi izleyicilerinin web etkinliğinizi  izlemesini önlemek için çok seviyeli bir izleme koruma özelliği ile önceden yüklü gelmektedir.

Bu kadar değişimden sonra tabi ki de eski Chromium’da ki Akıcı tasarım, Sekme Önizlemeleri gibi bazı önemli özelliklerden yoksundur.

Desteklenen Platformlar : Windows 10/8/7, Xbox .one, Android, iOS, MacOS

OPERA

Yıllar önce kullanmakta olduğumuz Java destekli telefonları hatırlarsınız. Bu cihazlarda Opera Mini’yi kullanmak çok iyi geliyordu. İlk kurulduğu andan berli bir çok kullanıcının gözdesi olan Opera tarayıcısı şu anda aktif geliştirilme alanı en eski web tarayıcısı olarak Chrome’un başarısından dolayı neredeyse kullanımı çokça azaldı.

Yine de, kendini geliştirmeyi eksik etmeyerek Windows 10 ve diğer masaüstü işletim sistemleri için 2020’de en iyi internet tarayıcıları listesinde yer bulmak için yeterince iyi olduğunu düşünüyoruz. Çoğu kişi tarafından genellikle en iyi Firefox alternatifi olarka kabul edilmekte olduğunu da belirtelim.

Özelliklerine bakıcak olursakda web tarayıcısının masaüstü sürümünde, veri sıkıştırma modu ve pil tasarrufu gibi genellikle akıllı telefonlar için tasarlanmış bazı özellikler bulunmakta. Opera’nın gösterebileceği diğer heyecan verici özellikler ise, yerleşik reklam engelleyici, ekran görüntüsü aracı, şifreleme önleme, VPN hizmeti, para birimi dönüştürücüsü gibi daha bir çok çeşit özelliği bulunmakta.

Opera’da tıpkı diğer tarayıcılarda olduğu gibi, kullanmış olduğunuz hesap ile tüm cihazlarda kullanılabilir hale getirmek için cihazlar arası senkronizasyonu desteklemektedir. Bununla birlikte, öne çıkan bir başka özelliği ise, web trafiğini sıkıştıran ve düşük bant genişliğine sahip olanlar için en iyi web tarayıcılarından biri olmasını sağlayan Opera Turbo özelliğidir.

Desteklenen Platformlar : Windows, MacOS, Linux, Android, iOS

VİVALDİ

Vivaldi isimli bu web tarayıcısının ismini belki de ilk defa duymuş olabilirsiniz. Çünkü daha birkaç yaşında olan Vivaldi, Windows 10’un 2020’de kullanılabilecek en iyi internet tarayıcıları arasına girmeyi hak kazanıyor. Bu Vivaldi, Opera Software’nin kurucusu Jon Stephenson von Tetzchner ve Tatsuki Tomita tarafından oluşturuldu.

Vivaldi kullanılırken, göz attığınız internet sitesinin renk şemasına göre değişen uyarlanabilir kullanıcı arayüzü olduğunu fark edebilirsiniz. Ana motoru Blink’e dayanan Vivaldi, Opera’nın Presto’dan Blink’e geçişi sırasında feda edilen birçok Opera özelliğini hayata geçirmesi gerektiğini çokça belirtilmekte Chromium’dan ilham alarak tıpkı Opera gibi, Chrome uzantılarını destekler.

Tarayıcının sol tarafındaki kenar çubuğu ile Opera’ya çok benzemekte. Ancak, adres çubuğu, sekme çubuğu vb. gibi sağlanan özelleştirmeler ile Vivaldi’yi en iyi tarayıcılarından birisi yapan şeylerdendir.

Desteklenen Platformlar : Windows, MacOS, Linux

TORCH BROWSER

Torrent dünyasının hayranı iseniz ozaman bu tarayıcı tam da size göre. İçinde yerleşik olarak torrent indiriciyle birlikte geldiğinden Torch Browser’ı eminim ki sevmeye başlayacaksınız. Bu yüzden Chromium tabanlı olarak en iyi tarayıcılar listesinde güçlü bir rakip olarak karşımıza çıkıyor.

Bu tarayıcıda bizce en begendiğimiz özelliği olan akışlardaki videoları ve ses dosyalarını indirmek için yardımcı olan medya yakalayıcı aracı bulunmakta. Haricinde indirme işlemi yaparken yardımcı olacak indirme hızlandırıcıda içeren bu internet tarayıcı ile her gün bir şeyler indiren kişilere özel tasarlandığını söyleyebiliriz.

Tarayıcıda ayrıca kısmen indirilmiş olan videoları ve torrentleri oynatabiliyor olması ile en dikkat çekici özelliğinin yanında ayrıca YouTube’dan içerik sağlayan bir müzik çalar da içermekte.

Torch’u Chrome ile karşılaştırdığınızda neredeyse tıpa tıp aynı oldugunun yanısıra hızlı olması ile çok beğenilmekte.

Desteklenen Platformlar : Windows

thumbnail
Önerilen Yazı
Apple ”Asyalı” Ve ”Genç” Aramalarını Cinsel İçerik Varsayıyor !

BRAVE BROWSER

2020’de bilgisayarlarınız için en iyi internet tarayıcıları listemizdeki bu yeni tarayıcı olan Brave, kısa süre önce kullanıma sunulduktan sonra gizlilik odaklı olarak ün kazanmıştır. İçerisinde reklamlar ve web sitesi izleyicileri için dahili engelleyicilerle birlikte gelmektedir.

JavaScript yaratıcısı Brendan Eich ve Brian Bondy tarafından oluşturulan bu açık kaynaklı tarayıcı, Brave tarafından kazanılan gelirin bir kısmını paylaşmayı vaat eden bir sörf için ödeme modeli de tanıttı. Ayrıca kullanıcıların reklam gelirinin %70’ini alacağını da açıkladı.

Desteklenen Platformlar : Linux, Windows 7 ,MacOS

MAXTHON CLOUD BROWSER

2002’den berli var olan bu Maxthon isimli web tarayıcısı, öncelikle Windows için olarak kullanıma başlandı, ancak daha sonra diğer platformlarada eklenmiştir. Geliştiriciler aslında Maxthon’u bulut tarayıcı olarak tanıttı. Bununla birlikte bu internet tarayıcısında, web sayfalarından video çekmek için araçlar, Adblock Plus, gece modu, ekran görüntüsü aracı, e-posta istemcisi, şifre yöneticisi, not alma aracı vb. ile birlikte Windows araçları içerisinde bulunan Not defterine erişim imkanı sağlar.

Maxthon, iki çeşit render motorları olan WebKit ve Trident’i barındırarak kendi en hızlı tarayıcılarından biri olarak görülmekte. Ancak, Microsoft tarafıdan tasarlanan Trident, EdgeHTML için iyi bir hale alabilecek derecede geliştirilemediği iiçin bu bazı kullanıcıları ikna etmemektedir. Tabi ki yine de, iyi bir Firefox alternatifi arıyorsanız Maxthon çok ideal bir seçimdir.

Ayrıca, tarayıcı muhtemelen kararlılık ve uyumluluk nedeniyle Chromium’un daha da eski bir sürümüne dayanmaktadır, bu nedenle kullanıcılar bazı web sitelerinde ”güncel olmayan tarayıcı” hatasını görebilirler. Ancak geliştiriciler Maxthon’u düzenli olarak güncellendiğinden rahatça kullanmaya devam edebilirsiniz.

Desteklenen Platformlar : Windows, MacOS, Linux, Android, iOS, Windows Phone

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.