1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

Firefox 82 Sürümü Daha Hızlı ve Daha Az Güç Harcıyor


0

Mozilla, Firefox web tarayıcısının 82. sürümünü dağıtıma sundu ve dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatmaya söz verirken hızda bazı önemli artışlar sağladı. Hız açısından Mozilla, bir Flexbox düzeni (bir CSS 3 düzen modeli) kullanan herhangi bir web sitesinin tarayıcının önceki sürümlerinden yüzde 20 daha hızlı yükleneceğini iddia ediyor. Üstelik bir Firefox 82 oturumunun geri yüklenmesi gerekiyorsa bunu şimdi yüzde 17 daha hızlı yapacak. Son olarak, Windows kullanıcıları yüzde 10 daha hızlı açılan yeni Firefox pencerelerinin keyfine varacaklar. Tüm bunları bir araya getirin ve tarayıcının işlem sırasında çok daha hızlı görünmesi muhtemeldir.

firefox 82 daha hızlı

Video oynatma için Mozilla Firefox 82 sürümü birkaç alanda bazı şeyleri geliştirdi. Her şeyden önce resim içinde resim özelliğinin yeni bir görünümü ve konumu var. Bu yüzden bulunması daha kolay. Mac kullanıcıları için artık bir video oynamaya başlamadan önce Resim İçinde Resim’i tetikleyen bir klavye kısayolu (Seçenek Komutu Kaydırma Sağ köşeli ayraç) var. Ek olarak Windows kullanıcıları için daha iyi haberler de var. Firefox, DirectComposition kullanmaya başladı. Bu da CPU ve GPU kullanımının optimize edildiği ve bu nedenle video oynatmanın sisteminize daha az iş yükü verdiği anlamına geliyor. Dizüstü bilgisayar kullanıcıları için bunun anlamı daha az güç tüketimi ve daha uzun pil ömrü demek.

İçeriği daha sonra görüntülemek üzere kaydetmek için Pocket kullanıyorsanız, artık bir web sayfasını kaydettiğinizde Firefox araç çubuğundan yeni makaleler keşfedebilirsiniz. Mozilla Firefox 82 sürümü ayrıca ekran okuyucuyu, satırlar yerine paragrafları doğru şekilde raporlayacak şekilde düzeltti.

Zaten Firefox kullanıyorsanız, sürüm 82’ye güncelleme önümüzdeki günlerde otomatik olarak gerçekleşecektir. Ana menüde Yardım> Firefox Hakkında seçeneğine gidip yeniden göründüğünde güncelleme düğmesini tıklayarak manuel olarak tetikleyebilirsiniz. İndirildikten sonra, kurulumun gerçekleşmesi için tarayıcının yeniden başlatılması gerekecektir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.