1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır

Google Pixel İçin Android 11’den Android 10’a Nasıl Geçilir ?


0

Google, yakın zamanda tüm kullanıcılar için paylaştığı Android 11 DP1 sürümünü Pixel cihazlarınıza yükledikten sonra eğer memnun değilseniz, sisteminizi geriye nasıl alabileceğinizi anlatıyoruz.

İlk Geliştirici Önizlemesi daha önceki haberlerimizde, nasıl kurulacağını zaten anlatmıştık. Bu nedenle bu geliştirici versiyon olan Android’den nasıl eski sürümüne geçeceğinizi göstermemiz adil olur dimi.

Tabi yine de, kararlı sürüm olan Android 10 derlemesine dönmeden önce yapılması gereken bir kaç işlemler bulunuyor. Öncelikle bunu denemeden önce tüm verilerinizi yedeklediğinizden emin olmalısınız. Çünkü yapacağımız bu işlem sırasında cihazınızın silinmesini gerektirdiğinden dolayı veri kaybedebilirsiniz.

Birazdan anlatacağımız olan işlemler Windows için hazırlanmış olsa da MacOS ve Linux kullanıcıları için değişiklik gösterebilir.

  1. Android SDK Platform araçlarını indirin ve yükleyin
  2. USB hata ayıklama ve OEM kilidini açın
  3. En son uyumlu Fabrika Sürümünü indirin
  4. Aygıt önyükleyicisine önyükleme
  5. Önyükleyicinin kilidini aç
  6. Flash komutuna girin
  7. Bootloader’ı yeniden kilitleme (isteğe bağlı)
  8. Telefonunuzu yeniden başlatın

Android SDK Platform Araçları Paketini İndirip Yükleyin

Mevcut Android sürümünüzü daha eski bir sürüme düşürmek için ADB ve Android Hata Ayıklama Köprüsü’nü kullanmak gerekiyor. Komutları çalıştırırken hızlı erişim sağlayabilmeniz için sıkıştırılmamış platform araçlarını masaüstünüze yüklemenizi tavsiye ediyoruz. Ve en son platform araçlarını zip halinde indirebilmek için buraya tıklayın.

USB hata ayıklama ve OEM kilidini etkinleştirme

Öncelikle, Pixel’inizde Geliştirici Seçeneklerinin etkinleştirildiğinden emin olun. Bu işlemi cihazınızın Ayarlar > Telefon hakıında‘ya girerek , Geliştirici seçneklerinin etkinleştirildiğini onaylayana kadar ”Yapı numarası”na dokunarak oluşturabilirsiniz.

Şimdi Ayarlar > Sistem > Gelişmiş > Geliştirici Seçeneklerine gitmeniz gerekiyor. İşleme devam etmek için aşağıya doğru ilerleyerek ”OEM kilit açma” özelliğiniz etkinleştirmeniz gerekecektir. Şimdi biraz daha aşağıya doğru indiğinizde ”Hata Ayıklama” bölümüne gidin ve ”USB hata ayıklamaya izin ver” seçeneğine dokunun.

Cihazınız İçin Fabrika Görüntüsünü İndirin

Bu, Android 11 sürümünden eski bir versiyona geçmek için gereklidir. Cihazınız için doğru Fabrika Görüntüsünü indirmeniz gerekir. Bu aslında akıllı telefonunuz veya geçerli olan Android cihazının anlık görüntüsü için boş bir sayfa olarak gösterilir. Google’ın Pixel ve Nexus cihazları için tüm Fabrika Görüntülerini içeren Android 10’ları Factory Image OTA sitesinden alabilirsiniz. Daha sonra bu dosyaya kolay yoldan erişmek için dosyayı eklemeniz ve içeriğini platform araçları klasörüne çıkatmanız gerekir.

NOT : Dahili bir alt klasöre çıkartmayın, tüm dosyaları ana platform aracı klasörüne çıkartın.

Aygıt Önyükleyicisine Önyükleme Yapın

İlk olarak yapmanız gereken işlem cihazınızı bilgisayarınıza bağlamak ve platform araçları klasörünü açarak dosya yöneticisinde ki adres çubuğuna ”cmd” yazmaktır. Bu adım ile, platform klasörü yolunda Komut İstemi penceresi açar, ve şimdi adb arka plan programını başlatmak için aşağıdaki komutu girin :

adb reboot bootloader

İşte şimdi Pixel cihazınız, bazı komutları göndermemize yarayan bootloader’a yüklenecek.

Yada alternatif olarak, cihazınız kapalı konumda iken, Güç düğmesine ve ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutmanızda yeterli olacaktır. Şimdi de ses kısma tuşunu bırakmadan önce güç düğmesini ve ses seviyesini artırma düğmesini kısa süre basılı tutmanız gerekecektir. Yukarı ve aşağı ses seviyesi düğmelerini kullanarak ”fastboot girin” öğesini seçmek için kaydırabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
2020 Yılında Satın Alabileceğiniz En İyi Android Telefonlar

Önyükleyicinin Kilidini Açın

Önyükleme işlemi için önyükleyicinin kilidini açmak gerekir, çünkü maalesef bir Fabrika Görüntüsünü yanıp sönemez ve biraz daha basit ADB yan yükleme  yöntemini kullanarak  Android sürümünüzü düşeremezsiniz. Bu oldukça basit bir süreç. Komut satırı arayüzünüzü kullanırken aşağıdaki komutu girin :

fastboot flashing unlock

Ekranınızda, önyükleyicinin kilidinin açılmasının cihaz kararsızlığına neden olabileceğini belirten biraz yıldırıcı bir mesaj alacaksınız. Fiziksel ses seviyesi tuşlarını kullanarak ”Bootloader kilidini aç” seçeneğini seçin ve güç düğmesine basarak seçiminizi onaylayın. Bu işlem akıllı telefonunuzu sileceğinden Pixel’inizi yeniden başlatın.

Bir sonraki adıma hazırlanırken USB Hata Ayıklamayı yeniden etkinleştirmek için cihaz başlatma işlemini de atlamamız gerekecek. Bunu yaptıktan sonra, Pixel’inizin bilgisayarınıza bağlı olduğundan emin olun ve cihazınıza önyükleyici aşağıdaki komutla tekrar girmeniz gerekir :

adb reboot bootloader

Flash Komutu Girin

Tüm Fabrika Görüntüsü dosyalarınız platform araçları klasörüne çıkartılarak erişebilir. Şimdi aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz :

flash-all

Pixel’iniz şimdi Android’i eski sürüme geçirme işlemine başlayacak ve bu işlem birkaç dakika sürecek. Komut İstemi penceresini açık bırakın ve işlem bittiğinde bir tamamlama mesajı görürsünüz.

Önyükleyiciyi Yeniden Kilitleyin (İsteğe bağlı)

Bu isteğe bağlı bir adımdır, ancak ileride OTA güncellemelerini almak istiyorsanız gereklidir. Aksi takdirde, cihazınızı her yeniden başlattığınızda uyarı veren bir açılır ekran görürsünüz.

Toptan satışları atlayabileceğiniz cihaz kurulum işleminden geçmeniz gerekir. Buradan geri dönün ve 2. adımdan itibaren USB hata ayıklamasını yeniden etkinleştirin – önyükleyicinizin kilidi açılır, böylece OEM kilidinin açılması gri olur.

Cihazınızı tekrardan PC’nize takın ve platform araçları klasörünüzü açın ve ”cmd” yi kullanarak bir Komut İstemi penceresini yeniden açın. Cihaz önyükleyicinize hızlı bir şekilde yüklemek için aşağıdaki komutu girin :

adb reboot bootloader

Şimdi aşağıdakileri girerek önyükleyiciyi yeniden kilitleyebiliriz :

fastboot flashing lock

Pixel’inizde ses seviyesi tuşlarını kullanarak ”Bootloader’ı Kilitle” seçeneğine gidin ve kabul etmek için güç düğmesine dokunun. Onaylandığında önyükleyici menüsü içinde ekranda ”kilitli” görünür.

NOT : Bu işlem, Pixel’inizi yeniden başlattığınızda cihazınızı bir kez daha siler.

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Artık Android 11 geliştirici önizlemesinden Android 10’a başarılı bir şekilde indirdiğinizde cihazınızın bağlantısını kesebilir ve yeniden başlatabilirsiniz.

Pixel 2 ve Pixel 3 gibi cihazlarda Android 10’dan Android Pie’ye geçmek isterseniz bu yönetim işe yarayacağını da belirtmek gerekir. Bir Android sürümünden diğerine geçmeyi seçerseniz, bunu yapmak kendi sorumluluğunuzdadır.

Okumaya Devam Et

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.