Google’dan Tüketicilerine Huawei Cihazları İçin Uyarı!
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Google’dan Tüketicilerine Huawei Cihazları İçin Uyarı!

0

Geçtiğimiz yılda ABD hükümeti Huawei’yi bir çok alanda kara listeye aldığını duyurmuştu. Bu durumdan bir çok firmada Çinli teknoloji devine karşı olan bağlantılarını koparmaya çalışmışlardır. Bu durumdan olumsuz etkilenmeye devam eden şirket en son piyasaya sunmuş olduğu Mate 30 serisinde Android sistemini kullanamamıştı.

Bu sayede Gmail, Google Haritalar ve Play Store gibi Google’ın kendi uygulamalarını çalıştıramamıştı. Bu sorunu ortadan kaldırmaya çalmışmak için direnen şirket kendi uygulama marketi ve kendi işletim sistemi ile cihazının kullanımını sağlamayı başardı. Böyle bir başarı elde etmesine de hayranlıkla bakıldığını da söylemeden edemiyoruz.

Bu cihazlarda Google’ın uygulaması kullanılamadığından, geliştiriciler bu duruma bir çözüm aramak için yola koyuldu ve sonucunda belirli açıklıklar ile Google’ın uygulamalarını yüklemeyi başarmışlardır. Bu durumda Google, yaklaşan yeni Huawei cihazlarından önce, durumla ilgili uzun bir tüketici bildirimi ve Android uygulamalarını farklı yollardan sonra yüklememeleri için bir danışmanlık uyarısı yayınladı.

Android Yardım Topluluğu’ndaki Google,Huawei’nin Ticaret Departmanı Varlık Listesine yerleştirdiği 16 Mayıs 2019’a kadar olan tüm Huawei durumu hakkında açıklama yayınladı.

thumbnail
Önerilen Yazı
Windows İçin En İyi İnternet Tarayıcıları 2020

Ancak ABD, Google’ın yalnızca mevcut cihaz modelleri için güvenlik güncellemeleri konusunda Huawei ile çalışmasına izin veren geçici genel lisanslar yayınladı. Bu Google’ın geçen Mayıs ayında Twitter hesabı olan @Android üzerinden atılan bit tweet ile öğrenmekteyiz.

Düzenli tüketicilere yönelik bu bildirim, Google’ın ”yeni Huawei cihazları hakkında sorular” aldığı için geliyor. Özellikle, sertifikalı olmayan telefon ve tabletlerdeki Google uygulamalarına ve hizmetlerine resmi olmayan bir şekilde erişmenin nasıl olacağını hakkında gelmekte.

Resmi olarak Google ”kullanıcı güvenliğini tehlikeye atabilecek şekillerde değiştirilmiş veya değiştirilmiş bir uygulama yükleme riski çok yüksek” olması nedeniyle kullanıcıların Google uygulamalarını ve hizmetlerini yan (kaçak) yollardan yüklememeleri önerilir. Güvenlik endişelerinin yanı sıra Google, güvenilir bir kullanıcı deneyimi garanti etmemektedir.

Şirket, YouTube gibi tanıdık Android uygulamalarına erişmek isteyen yeni bir Huawei cihazının ortalama alıcısı konusunda endişeli. Bu durumdan faydalanılabilecek çok fazla kötü yazılım bulunabileceğini belirtmekte.

Peki ya siz ne düşünüyorsunuz Google ve Huawei arasındaki bu ilişkiye ?

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.