Hesaplarınızı Korumak İçin En İyi Kimlik Doğrulayıcı Uygulamaları
  1. Ana Sayfa
  2. Mobil

Hesaplarınızı Korumak İçin En İyi Kimlik Doğrulayıcı Uygulamaları

Hesaplarınızı korumak için en iyi 2 faktörlü kimlik doğrulayıcı uygulamaları

0

Kullandığımız akıllı telefonların kullanıcı sayıları arttıkça bütün verilerimizi içlerine yükleme gereksinimi de artıyor. Ve bu sayede Hacker gibi kötü yazılım düşmanları paylaştığınız bu bilgilerinize ulaşabiliyorlar. İşte bizde sizlere iki faktörlü kimlik doğrulama uygulamalarını gösteriyoruz.

Hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı açarsanız ve gerçekten bunu yapmanız gerekiyorsa, yeni bir cihaz da oturum açarken kullanıcı adı ve şifre dışında başka bir şeye ihtiyacınız vardır.  İşte tam da burada doğrulayıcı uygulamaları devreye giriyor.

Birçok kişi, kimlik doğrulaması için kod gönderilebilmesini sağlayacak olan servislere telefon numaralarını vermeyi tercih edeceklerdir. Ancak kısa mesaj gibi yani SMS ile kimlik doğrulaması yapmak kolaydır. Fakat, telefon numaranızı Facebook gibi şirketlere vermenin gizlilik endişesi de vardır.

Bu endişenize rahatlık getirecek olan telefonunuz da ki bir uygulama aracılığı ile kod göndermeyi sağlayan bir kimlik doğrulayıcı uygulaması kullanmalısınız. Uygulama genellikle belirli cihazınıza özeldir, bu nedenle bilgisayar korsanları (Hacker) onu aşmak için fiziksel erişime ihtiyaç duyarlar ve uygunsuz şekilde kullanabilecek şirketlere telefon numaranızı vermek zorunda kalmazsınız.

İşte o uygulamalar…;

Google Authenticator

Bu uygulama Google hesabınız için ayarlanmış en temel kimlik doğrulama uygulamalardan birisidir. Hesap eklemek gibi işlemler yeterince kolaydır ve sadece telefonunuzun kamerasıyla ekranda gösterilen QR kodu taramayı veya sayısal bir kod yazmayı içeriyor. Ve bu sayede saniyeler içinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

App Store – Google Authenticator Play Store – Google Authenticator
thumbnail
Önerilen Yazı
İnternet Hızınızı Test Etmek İçin En İyi Siteler

Microsoft Authenticator

Microsoft Authenticator, Google’ın Authenticator gibi basit ve güvenilir, Microsoft hesabınızın yanı sıra çok çeşitli hesaplarınızı da destekler. Görsel olarak iki uygulama birbirlerinin neredeyse aynısıdır. Ancak bu uygulamada Google’ın yazılımına eşdeğerinden biraz daha fazla görselleştirme bulunmakta.

Microsoft Authenticator kullanıcılara uygulamayı göz önünde bulundurmaya değer bir dizi ekstra özellik sunar: Örneğin; bulut yedeklemeleri, böylece orijinaline erişiminizi kaybederseniz kodlarınızı almak için yeni bir cihazda oturum açabilirsiniz ve uygulamayı ekran kilidinizle aynı PIN, Parmak izi gibi güvenlik kilitleri ile korumanızda fayda var.

App Store – Microsoft Authenticator Play Store – Microsoft Authenticator

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.