iOS 14 Hakkında Çıkan Bütün Söylentiler
 1. Ana Sayfa
 2. Mobil

iOS 14 Hakkında Çıkan Bütün Söylentiler

0

Akıllı telefon piyasasında adından milyonlarca kez kanıtlanmış şekilde bahsettiren Amerikalı dev şirket olan Apple, kendi işletim sistemi olan iOS ile bir çok yenilikleri getirerek kullanıcıların odak noktası olmayı bir hayli başardığını belirtelim.

Bu işletim sistemine bir yenisini daha ekleyecek olan şirket yeni versiyon olan iOS 14 ile bir çok değişikliğe gidileceğini söyleyelim. İşte bu yeni versiyonun yakın zamanda tanıtılması beklenilen iPhone 12 ve iPhone 9 / iPhone SE 2‘de cihazlarında görülecek gibi duruyor.

Yakın zamanda sızan bir iOS 14 kodu, bu yılki gelecek olan iOS güncellemesinin, benzeri görülmemiş bazı özellikleri de beraberinde getireceğini ima edildiğini söylemekte de fayda var.

iOS 14 Özellikleri ve Söylentileri ;

Arttırılmış Gerçeklik

Sızdırılmış bir iOS 14 kodu sayesinde Apple’ın bu yıl bir çeşit arttırılmış gerçeklik özelliği getirmeyi planladığını gösterdi. ”Gobi” kodlu bir AR uygulaması kartlarda ve koda göre, kullanıcıların ”çevrelerindeki dünya hakkında daha fazla bilgi edinmelerine” yardımcı olacak.

Bu ortaya atılan Apple’ın AR uygulamasının Apple Store ve Starbucks‘a entegre edileceğine dair söylentiler bulunuyor. Uygulama, kullanıcıların kameralarını ürüne doğru yöneltmesi halinde Apple Store’daki bir ürün hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlayacaktır.

Yeni Uygulama Görüntüleme  Ekranı

Yine sızan bilgiler eşliğinden Apple’ın uygulamaların alfabetik olarak görüntüleneceği yeni bir ekran sunmayı planladığını gösteriyor. Bu yeni liste görünümü özelliği kullanıcıların farklı seçeneklere sahip uygulamaları sıralaması için bir seçenek de sunacak. Örneğin, uygulamaları sık ve kullanılanlara veya okunmamış bildirimlerinize göre ve daha fazlasına göre sıralayabilirsiniz.

Şimdiye kadar. iPhone kullanıcıları uygulamaları ana ekranda kaydırarak veya doğrudan uygulamaları arayarak görmektedirler. Yakında çıkacak olan bu iOS 14 özelliği, uygulamalarınızı bulmayı kolaylaştıracak.

 

Üçüncü Taraf Uygulamaları Varsayılan Uygulama Yapma Seçeneği

iOS 14 sayesinde artık üçüncü taraf bir uygulamayı varsayılan uygulamanız haline getirebileceğiniz bir seçenek ile karşınıza çıkacak. Bu iOS 14 özelliğiyle Google Chrome‘u varsayılan tarayıcınız ve Gmail‘i iPhone’unuzdaki varsayılan e-posta uygulaması yapabilirsiniz.

 

Üçüncü Taraf Duvar Kağıtları İçin Destek

Özelleştirilmiş duvar kağıdı hayranıysanız, bu detay tam da size göre. Yakında gelecek olan iOS 14 ile artık Apple, Ayarlar uygulamasında üçüncü taraf duvar kağıdı paketlerine izin vermeyi planlıyor. Şirket, kullanıcıların duvar kağıdını sıralamasına ve uygulamasına yardımcı olmak için yeni duvar kağıdı kategorileri de getirebilir.

Önerilen Yazı
iPhone 12 Çentiksiz Tasarımı Ortaya Çıktı

Yeni Erişilebilirlik Özellikleri

MacRumors‘a göre iOS 14’de yepyeni bir şekilde düzenlenmiş olan erişilebilirlik özellikleri ile herhangi bir kapı zili için ses tanıma, yangın alarmı ve işitme engelli kullanıcılar için daha fazla erişilebilirlik özellikleri içieriyor.

 

Yeni iMessage Özellikleri

Apple, daha kullanıcı dostu haline getirmek istediği iOS 14 ile iMessage‘da bir dizi özellik sunmayı planlıyor. iOS 14’te aşağıdaki yeni iMessage özelliklerini görebilirsiniz ;

Kişilerinizden bahsedin

iOS 14, kişilerinizi mesajlarda etiketlemek için Slack benzeri bir sistem getirebilir. Bu özelliği kullanarak, grup sohbetindeki bir kişiye mesaj gönderebilirsiniz. Ayrıca, birisi sizden bahsederse, sohbeti kapatmış olsanız bile mesaj için ayrı bir bildirim almaktasınız.

Okunmamış olarak işaretleme

iOS 14 ile iMessage’ınızı okunmamış olarak işaretleyebilir, önemli mesajları hatırlayabilir ve vurgulayabilirsiniz.

Gönderilmiş iMessage’ı silme

Bu, iMessage için iOS 14’ün en önemli özelliklerinden biri olabilir. Apple, göndermiş olduğunuz iMessage’ları geri çekmek özelliği için kolları sıvazladı gibi görünüyor.

Önerilen Yazı
Redmi 9 Canlı Görüntüsü Sızdı

Yerel Uygulama Geliştirmeleri

Her yıl olduğu gibi Apple, yerel uygulamalarına tonlarca iyileştirme getirecek. Söylentilere bakacak olursak, şirketin yeni nesil Apple Watch’ta sunulacak yeni bir uyku izleme özelliği ile Sağlık uygulamasına yükseltme getirmeyi planladığını ima etti.

 

iOS 14 Uyumlu iPhone Cihazları

Geçen yıl Apple, akıllı cihazları için sunmuş olduğu iOS 13 ile 2016 yılında piyasaya sunmuş olduğu bir iPhone SE gibi eski cihazları ile uyumlu hale getirerek herkesi şaşırttı. İşte bu yıl Apple’ın iOS 14’ü aşağıdaki iPhone’larla uyumlu hale getirmesini bekliyoruz.

 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XR
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.