Karantina Sayesinde Torrent Trafiği Bazı Ülkelerde Çok Yüksek
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Karantina Sayesinde Torrent Trafiği Bazı Ülkelerde Çok Yüksek

0

Dünyamızı sarpa sarmış olan Coronavirüs ismindeki bu Pandemi hastalığı ile milyonlarca insan evlerinde yaşamaya mecbur kılındı. Bu durumda evlerinde kalma zorunluluğu olan insanları evlerinde can sıkıntılarından dolayı internetlerini bir hayli derecede kesintisiz bir şekilde kullanmaktadırlar. Bu durumdan şuan bende müzdarip olduğumu söyleyebilirim yani. Ama bir çok kişininde bu Pandemi hastalığı sayesinde evde kalmayı sevdiklerini belirtenler de olmaktadırlar.

Tabi ki de bunun en büyük nedeni ise ; günün bir çoğunda saatlerce film ve TV şovlarını izlemek için bir çok zaman ayırabilmektedirler. Ama gel görelim ki bu durumdan en çok etkilenenlerden birisi ise Netflix ve Torrent gibi kaynaklar. Neden derseniz, söylediğimiz gibi artık binlerce insan evlerinde oldukları için sürekli internetten film izliyorlar ya da filmlerini torrent üzerinden indiriyorlar.

İşte bu durumdan müzdarip olan geniş bantlı bir yönetim şirketi olan Sandvine tarafından yayınlanan bir rapora göre, Coronavirüs’den dolayı kilitlenmelerin en büyük değişkenliği nedeniyle tüm dünyada internet trafiğinde bazı önemli değişiklikler ortaya koymaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
WWDC 2020 Tarihi, iOS 14, macOS 10.16 ve Fazlası

Video akışı trafiği, 2020’de %57.64′lük bir pay ile raporu yönetiyor ve bunu %10.73’lük sosyal medya ağları izliyor ve %8.05 ile de internet trafiği payı ile üçüncü sırada düzenlenmiş web siteleri görünüyor.

YouTube’da 2020’de trafik payı %8.69’dan %15.94’e yani iki katına çıkarak video akışı trafiğinde tartışmasız en iyi krallardan biri olarak ortaya çıkmaktadır. Ardından ise %11.42 ile internet trafiği payı ile Netflix yer alıyor. Ama ne garipse şaşırtıcı bir şekilde, Netflix ve BitTorrent bir düşüşe tanık oldu.

Ancak bazı bölgelerde durumlar böyle değil. Örneğin, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki (EMAE) internet  trafiğinin verileri torrent paylaşımının Netflix’e kıyasla daha fazla büyüdüğünü göstermektedir.

BitTorrent, EMAE’de %8.38 toplam trafik payında yer alırken, Netflix ise, yalnızca %7.69’u yönetti. Haricinde EMAE’deki internet trafiğini 2019 ile karşılaştırırsak hem Netflix hem de torrentlar için arttı, ancak Netflix’e kıyasla Torrent’lar için daha fazla arttığını söyleyebiliriz.

Ayrıca, Netflix 2020’de sunucularından daha az yük sağlamak için video kalitesini de düşürdüğünü unutmamak iyidir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.