1. Ana Sayfa
 2. Mobil

MIUI 12 Çıkış Tarihi, En İyi Özellikleri ve Uygun Cihazları


0

Çinli teknoloji devi olan Xiaomi akıllı telefon piyasasında adından sürekli bahsettirerek kullanıcıların bir hayli dikkatini çekmeyi başarmıştı. Bu duruma ise en sevilen özelliği olan kendine özgü arayüzünün olması da bir hayli etkili olmasıdır.

Bununla birlikte, birçok Xiaomi hayranı, MIUI 12 olarak bilinen yeni nesil MIUI güncellemesini aramaktadırlar. Bu duruma açıklık getirmek isteyen Xiaomi, MIUI 12’yi piyasaya sürmeye karar verdiği için uzun süren bekleyişi artık son verdirmeye karar verdi. Güncelleme, önceki güncellemeler de kalan Android 10 özelliklerini, kullanıcı arayüzünde ki değişiklikleri ve diğer birçok kullanışlı özelliği içerecek.

İşte bu haberimizde sizleri de daha fazla bekletmeden MIUI 12’nin ne zaman yayınlanacağını, içeriğindeki en iyi özellikleri ve desteklenen cihazları anlatalım.

MIUI 12 Çıkış Tarihi

Xiaomi, 27 Nisan’da çevrimiçi bir etkinlikte canlı ayın olarak MIUI 12’yi açıklayacak. MIUI 12’nin yanı sıra Xiaomi, yeni cihazı olarak kamerasında periskop telefoto özelliği sunan ilk akıllı telefonu Mi 10 Youth’u da tanıtacak.

Xiaomi, yılın dördüncü çeyreğinde son iki MIUI güncellemesini yayınladığından dolayı MIUI 12’nin çıkış tarihi olağan dışı olmakta.

Bununla birlikte, önemli olan ise Xiaomi, MIUI 12 China ROM’un piyasaya sürülme gününde piyasaya çıkmasıdır, bu da MIUI 12 Global ROM’un Mayıs veya Haziran aylarında geleceği anlamına gelmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Android İçin En İyi Sesli Kitap Uygulamaları – 2020

MIUI 12 Destekleyen Cihazlar

Aslında daha tam net olmayan bu listeyi bir hipotez olarak oluşturduk. Xiaomi etkinlikte cihazların listesini açıkladıktan sonra bu listeyi kesin olarak güncelleyeceğiz. !

 

 • Xiaomi Mi 10, Mi 10 Pro, Mi 10 Lite
 • Xiaomi Mi 9, Mi 9 SE, Mi 9 Lite
 • Mi Not 10, Not 10 Pro
 • Xiaomi Mi 8 Pro, Mi 8, Mi 8 Lite
 • Redmi K20, K20 Pro / Mi 9T, Mi 9T Pro
 • Redmi K30, K30 Pro, K30 Pro Zoom
 • POCO F1 / POCOPHONE F1 ( onaylandı )
 • KÜÇÜK X2
 • Xiaomi Mi MIX 3
 • Xiaomi Mi MIX 2, Mi MIX 2S
 • Redmi Not 8, Not 8 Pro
 • Redmi Not 9S, Not 9 Pro, Not 9 Pro Maks
 • Black Shark 3, 3 Pro
 • Xiaomi Mi A2, Mi A2 Lite
 • Xiaomi Mi A3
 • Redmi Not 8T
 • Redmi 8, Redmi 8A
 • Redmi Not 7, Not 7S, Not 7 Pro
 • Redmi 7, Redmi 7A
 • Redmi Y3
 • Xiaomi Mi Max 3
 • Redmi Not 6, Not 6 Pro
 • Redmi Not 5, Not 5 Pro
 • Redmi S2 / Y2

MIUI 12 En İyi Özellikleri

Xiaomi cihazınızda şuan dan itibaren kısa süre içinde beklemeniz gereken tek şey MIUI 12’nin en iyi özellikleri olmasıdır. Bununla birlikte, aşağıda belirtilen birkaç tanesi şu anda onaylanmamıştır, ancak yeni bilgiler aldığımızda bu haberi tekrar güncelleyeceğiz.

Karanlık Mod 2.0

Bu yılki MIUI 12 karanlık mod özelliğinde, duvar kağıdı karartması olacak. Mevcut duvar kağıdında gündüzden geceye aşamalı ışık geçişini simüle edebilecek bir özellik.

Xiaomi ayrıca açık veya koyu mod olmasına bağlı olarak yazı tipi ayarı da ekliyor. Cihaz, parlamayı veya metin bulanıklığını azaltmak için metnin kalınlığını otomatik olarak ayarlayacaktır. Ayrıca, yazı tipinin kontrastını kullanıcı tarafından ayarlanan parlaklığa göre ayarlayacaktır.

Bunun dışından 42’den fazla sistem, 20 ana akım ve diğer birçok üçüncü taraf uygulamanın da artık MIUI’ın karanlık modunu destekleyecek.

Geliştirilmiş Her Zaman Açık Ekran

Birkaç Xiaomi akıllı telefonda bulunan Always-On Display (AOD) kullanıcıların cihaz kilitlendiğinde tarih, saat, hava durumu ve tercih edilen diğer bilgileri görmelerini sağlamakta.

MIUI 12’de kullanıcılar AOD’da hangi bilgilerin görüntüleneceğini seçebilecekler. Haricinde şirket, pil göstergesi ve uygulama kısayolları için geçiş de ekliyor.

MIUI 12’deki AOD, MAML formatını da destekleyecek olup, bu da geliştiricilerin hava durumuna, zamana, konuma vb. dayalı doğrusal olmayan animasyonlar uygulayabilecekleri anlamına geliyor. Bu kez, Xiaomi üçüncü taraf AOD animasyonları fikrine de açık. MIUI 12’nin üçüncü taraf animasyonu içereceğini de iddia ediyor.

Kamera Uygulamasında Yeni Özellikler

MIUI 12’nin kamera uygulamasında özel işlev düzenine yer sahipliği yapıyor. Bununla birlikte kullanıcılar, hangi kamera seçeneklerinin ön planda tutulacağına karar verebilecekler. Mi kullanıcılar varsayılan kamera uygulaması kullanıcı arayüzünde 2-10 seçenek tutabilmektedirler.

Bunun dışında MIUI 12 kamera uygulaması renk özelleştirmesini de destekleyecektir. Mi kullanıcıların da renk seçenekleri olarak sarı, pembe, mor, mavi ve yeşil olacak.

thumbnail
Önerilen Yazı
Facebook, Messenger Rooms Kullanıma Açıldı

Gizlilik Geliştirmeleri

Xiaomi, kullanıcı gizliliğinin korunması ve güvenliğine odaklanmak için ciddiyetle yeni bir gizlilik markası başlattı. Şirket, kullanıcının cihazın kendisiyle ilgili verileri ele alacak olan Mobil AI Computer Engine (MACE) çerçevesini geliştirdi.

Xiaomi henüz gizlilikle ilgili yeni MIUI 12 özelliklerini açıklamasa da “Uygulama Davranış Kayıtları”nın listede olacağını düşünmekteyiz.

Bu özellik, uygulamanın otomatik olarak başlatılması veya diğer uygulamaları başlatılmaya zorlaması gibi uygulama işlemlerini kaydeder. Ancak asıl görevi, uygulamalar arka planda ses kaydı, telefon görüşmesi yapma ve arama geçmişine, kişilere, konuma, metin mesajlarına, dosyalara erişme gibi hassas eylemlerle uğraşırken kullanıcıları aydınlatmaktadır.

Global Inversion (Un-confirmed) – Global İnversiyon (Onaylanmamış)

Xiaomi, Global Inversion’u karanlık modda uzun zamandır test ediyordu. Sonunda MIUI 12’de bu testin meyvesini görebiliriz. Bunu tüm kullanıcı arayüzünde karanlık modu zorlamanın bir yolu olarak düşünebilirsiniz.

Xiaomi’nin Weibo’daki MIUI 12 teaser yayınlarının çoğunda, yeni karanlık modun arkasındaki “doğrusal olmayan ters renk algoritması”ndan bahsetti. İşte bu, Global Inversion seçeneğinin nihayet Xiaomi ayarlarına inebileceği anlamına geliyor.

Android 10 Hareket Navigasyonu ve Pürüzsüz Animasyonlar

Android 10 tabanlı olan MIUI 11’in güncellemesinde Android 10’da ki jestleri içermiyordu. Ancak, artık özelliğin uzun süredir beta sürümünde olduğunu görmüştük. İşte bu yeni MIUI sürümü ile artık bu jestlerinde geleceğini görüyoruz.

Android 10’a benzer şekilde, kullanıcılar ana ekranın alt kısmında uzun ince bir hareket gezinme çubuğunu da beklemelisiniz. Sola ve sağa kaydırarak, kullanıcıların diğer uygulamaları arasında geçiş yapmasına olanak tanır. Ayrıca uygulamaları açmak için de yeni stil animasyonlar ve son uygulamalar sayfasını da bekliyoruz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Red Dead Redemption 2, Mayıs’ta Xbox Game Pass ‘a Geliyor

Ekran Süresi ve Odak Modu

Screentime olarak adlandırılan Ekran Süresi, Google‘ın Dijital Welbeing‘in Xiaomi sürümüdür. Önceki bir MIUI 12 sızıntısında gösterilen, ekran kullanımı, uygulama kullanımı için ayrı sekmeler ve Gösterge tablosunun hemen yanında bulunan Odak Modu sekmesi gibi Ekran Süresi tasarımında da değişikliklerine tanık olduk.

Bu özellik henüz cihazların çoğunda bulunmuyor. Ancak, Odak Modunun MIUI 12 ile gelmesi beklendiği için bu değişebilir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.