NearBy Sharing, Android İçin AirDrop Benzeri Dosya Paylaşımı
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun ve Uygulama

NearBy Sharing, Android İçin AirDrop Benzeri Dosya Paylaşımı

0

Apple’ın AirDrop özelliği ekosistem sinerjisi ile eşanlamlı hale geldi. Çünkü dosyaları Apple cihazlarına aktarma görevi önemsiz bir mesele haline getiriyor ve üçüncü taraf çözümlerine güvenme ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu alanda, Android geride kalmıştı. Nedeni ise açık kaynaklı işletim sistemi yerel dosya aktarımı görevini yerine getirmek için üçüncü taraf çözümlerine güvenmek zorunda kaldı. Google ise şu anda NearBy Sharing, Android için AirDrop benzeri dosya paylaşımı üzerinde çalışıldığı ortaya çıktı.

Birkaç yıldır Android Beam adında bir proje vardı. Ancak bu özellik az kullanılmış ve açıklanmamış ve nihayetinde kullanımdan kaldırılmıştı. Şu anda bazı büyük geliştiriciler rakip çözümler oluşturmak için uyanıyorlar. Xiaomi, OPPO ve Vivo cihazlar arası bir dosya aktarım çözümü için takım oluşturdu. Samsung da ayrıca “Hızlı Paylaşım” şeklinde kendi çözümü üzerinde çalışıyor. Google da kısa süre önce yaklaşan yeni sürümünden önce “Yakın Paylaşım” olarak yeniden adlandırılan “Hızlı Paylaşım” şeklinde kendi çözümü üzerinde çalışıyordu. XDA Tanınan Geliştirici Quinny899 cihazında “Yakın Paylaşımı” etkinleştirmeyi başardığını ve kendimiz etkinleştirmemize ve Google tarafından resmi olarak tanıtılmadan önce bu özelliğin etkinliğini görmemize izin verdiğini bildirdi.

thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi Kullanılabilir 6 Bulut Depolama Hizmeti – 2020

Aşağıdaki videoda, her ikisi de Android 10 çalıştıran bir Google Pixel 2 XL ve Google Pixel 4 arasındaki kablosuz dosya aktarımını test ediliyor. Ancak Quinny899, Google Pixel 2 XL ve OnePlus 7T Pro arasında çalıştığını gösterdi. Bu nedenle, Google Play Hizmetleri önceden yüklenmiş olan Android cihazlarda genellikle bu özelliğe erişilebilmesi imkanı olduğunu söylüyor. Ancak Google, anahtarı değiştirip özelliği tüm kullanıcılar için etkinleştirene kadar kesinlikle emin olamayız.

Burada Nearby sharing Android  için AirDrop benzeri dosya paylaşımında ve Google’ın, GMS özellikli tüm cihazlar için bu “Yakın Paylaşımı”‘nı yayınlamadan önce düzeltmesi gereken birkaç pürüzlü nokta var. Ancak yukarıda görüldüğü gibi özellik dağıtıma hazır görünüyor. Google’ın Yakındaki Paylaşımı, Samsung ve OPPO-Vivo-Xiaomi’nin çözümünün aksine Android cihazlardaki evrenselliği nedeniyle daha üstün olabilir. Diğer taraftan ise diğerleri de kullanıcı deneyimi genelinde daha sıkı ve daha belirgin entegrasyonlarla hizmetlerine bir avantaj sağlayabilir. Bu da kendi uygulamaları ile mümkün olabilir.

Bakalım ilerde nasıl bir durum ile karşılaşacağız.

Kaynak : XDA Devs

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.