Samanyolu’ndaki İlk Hızlı Radyo Patlamasını Keşfettiler
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Uzay

Samanyolu’ndaki İlk Hızlı Radyo Patlamasını Keşfettiler

0

Evrendeki hızlı radyo patlamaları önceden gizemli bir durumdu ama günümüzde gökbilimciler Samanyolu galaksisinin içinden bilinen ilk patlamayı tespit ettiler. Yaklaşık 32.616 ışıkyılı uzaklıkta bulunan SGR 1935 + 2154 Magnetar (yoğun manyetik alanlarla çevrili bir nötron yıldızı) ile ortaya çıktı. Bu kulağa uzak gelebilir ancak başka bir galakside yaklaşık 490 milyon ışık yılı uzakta bulunan bir sonraki gizli magnetarından çok daha yakın. Peki bilim insanları Samanyolu’ndaki ilk hızlı radyo patlamasını nasıl keşfetti?

Başka bir galakside yaklaşık 490 milyon ışık yılı uzakta bulunan gizli magnetarından çok daha yakın yerde ilk hızlı radyo patlamasını keşfettiler. Patlama, Nisan sonlarında NASA’nın yörüngede dönen Neil Gehrels Swift Gözlemevi, Kanada’daki Hidrojen Yoğunluk Haritalama Deneyi (CHIME) radyo teleskobu ve ABD merkezli STARE2 dahil olmak üzere uydu gözlemleri ve yerdeki radyo teleskop gözlemlerinin bir karışımı ile tespit edildi.

Keşif, patlamaların doğasına daha fazla ışık tutabilir. Bu patlamanın Dünya’ya yakınlığı, daha uzak örneklerle pratik olmayan X-ışınları gibi diğer dalga boylarındaki patlamaları tespit etmeyi mümkün kıldı. Manyetik alanların kendileri mi yoksa yıldızın içindeki bir şeyin mi olduğu, nedeni belirlemek mümkün olabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Corona Virüs Sırasında Evden Çalışmak İçin En İyi Araçlar

Bunun hızlı radyo patlamaları etrafındaki her bilmeceyi çözmesini beklemeyin. Bazı patlamaların neden diğerlerinden daha enerjik olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Bu patlama yakındaki örnek her zamankinden yaklaşık 1000 kat daha zayıftı ve diğerleri bir manyetardan alacağınız şeye uymayacak desenlerde patladı. Bununla birlikte, bu ‘Yerel’ olay, patlama ve evren hakkında maddenin dağılımı gibi söyledikleri hakkında birçok soruya cevap verebilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.