Samsung’dan İlginç Telefon Tasarımı
  1. Ana Sayfa
  2. Mobil

Samsung’dan İlginç Telefon Tasarımı

1

Mobil teknoloji dünyası hızlı gelişmelere öncülük ediyor. Bu yolda yakın zamanda Lets Go Digital tarafından yeni bir tasarım olduğunu yayınladılar. Ortaya çıkan Samsung’dan ilginç telefon tasarım patenti ile üst ve alt kenarları yuvarlatılmış bir akıllı telefon için bir tasarımı sunuyor. İşin ilginç noktası ise ikisi bir yayda olan üç ekranın olması. Bunlar gerektiği gibi uyarlanan sanal düğmeleri gösteriyor. Biraz LG V20’nin ikincil ekranı gibi bir tasarım olmuş diyebiliyoruz açıkcası.

Akıllı telefonların dikdörtgen tasarımını nasıl değiştirebilirim? iPhone’dan bu yana üreticiler bu telefonların biçimini değiştirmek için çok az şey yaptılar. Tabii ki kare veya uzatılmış formatlarla genellikle başarısız olan bazı girişimler oldu. Ancak genel çerçeve hep aynı kaldı 2019’a kadar. Şimdilerde ise tasarım açısından yeni olanaklar sunan esnek ekranlar sayesinde gerçek bir yeni trend ortaya çıktı. Galaxy Fold, Mate X ve yeni Razr buna en iyi üç örnektir.

Samsung kesinlikle yeni tasarımlar ve yeni ergonomi arayışında en çok uğraşan şirket. Yukardaki örnek ise buna bir kanıt. Bu yazıya eşlik eden fotoğraflar Let’s Go Digital’den Hollandalı bir yazar tarafından yayınlandı. 2019’da Koreli firma tarafından 23 Ocak 2020’de geçerli olan USPTO yani ABD’deki fikri mülkiyet yönetim organı ile yapılan bir patentten üretilmiş. Bu patentin daha sonra eşdeğer uluslararası kuruluşa (WIPO) yatırıldı.

thumbnail
Önerilen Yazı
Xiaomi Mi A2 Lite İçin Android 10 Göründü

Samsung’dan ilginç telefon tasarımı için elle tutuluur bir sonuç elde etmek için Samsung’un yaptığı ana bir iş var. Bu ise paneli üç parçaya kesmek, orta kısım dikdörtgen, klasik bir ekran tasarımı yapmak ve ardından bu ekranın üstünde ve altında iki küçük yuvarlak ekran eklemek. Bu üç ekran birlikte çalışıyor ancak aynı işleve sahip değildir. Ana panel klasik işlevsellik sunuyorsa, diğer iki ekran görüntülenen ihtiyaçlara ve uygulamalara göre bildirimleri, sanal anahtarları ve bağlamsal kısayolları görüntülemeye yöneliktir. Bize elbette V20 gibi eski LG amiral gemilerinin ikincil ekranlarını hatırlatan bir kullanım. Çok güzel bir fikir. Samsung’un kullanıp kullanmayacağı hala görülüyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.