Size Hem Mutluluk Hem De Hüzün Verecek 10 Film
  1. Ana Sayfa
  2. Sinema
Trendlerdeki Yazı

Size Hem Mutluluk Hem De Hüzün Verecek 10 Film

0

Bazen film izlediğinizde içinde değişik duygular hissedersiniz. Bu tip filmleri bitince bazen üzülürsünüz bazen çok mutlu olursunuz. Bu tür filmler izleyenlerin bünyesine üzüntü ile mutluluğu aynı anda verir.. Böyle filmler çok sevdiğiniz bir yemeği yemişcesine ağızda bir tat bırakır.. İşte bu tarz net bir sınıfa koyamadığımız için size hem mutluluk hem de hüzün veren filmler ile ilgili kısa bir liste ortaya çıkardık. Liste IMDB sırasına göre gidiyor. Bunu da belirtmekte fayda var.

1. Amelie (Le Fabuleux destin d’Amélie Poulain) – Yapım Yılı: 2001 – IMDb Puanı: 8.3

Paris’te garsonluk yaparak, kendine özgü bir dünyada yaşayan saf, çekingen ve masum bir kızdır Amelie. Annesinin beklenmedik ölümü, babasının soğuk tavırları ve yaşadığı travmalar sonucu, sevimli ve boş şeylerle uğraşarak kendisine eğlence yaratmaya çalışsa da aslında hayatı sıkıcı bulduğu için kendisini son derece yalnız hissetmektedir. Bu kısır döngü Amelie’nin evde bulduğu bir kutuyu ve onun aracılığıyla sahibini keşfetmesiyle birlikte bir anda bıçak gibi kesiliverir… Amelie aşık olmuştur.

2. Up – Yapım Yılı: 2009 – IMDb Puanı: 8.3

Filmde, hayatı boyunca yaşamak istediği macera hayalini gerçekleştirmek için evine binlerce balon bağlayıp Güney Amerika’nın vahşi doğasına doğru yolculuğa çıkan 78 yaşındaki baloncu Carl Fredricksen’ın hikayesi anlatılıyor. Ancak Carl, yolculuğa başladıktan sonra en büyük kabusunu da yanında götürmekte olduğunu fark eder: fazlasıyla iyimser, doğa kaşifi 8 yaşındaki Russel’ı.

3. Before Sunrise – Yapım Yılı: 1995 – IMDb Puanı: 8.1

Fransız yüksek lisans öğrencisi Celine (Julie Delpy) ile Amerikalı Jesse (Ethan Hawke), Budapeşte – Viyana treninde bir çiftin kavgası ile tesadüfen tanışırlar. Jesse, Celine’e, ertesi gün uçağa bineceğini ancak parası olmadığından sabaha kadar Viyana caddelerinde dolaşacağını söyler ve Celine’in kendisine eşlik etmesini ister. Viyana’da trenden inerler ve 14 saat boyunca hayatlarını derinden etkileyecek bir beraberliğe adım atarlar.

4. The Grand Budapest Hotel – Yapım Yılı: 2014 – IMDb Puanı: 8.1

İki savaş arasındaki dönemde ünlü bir Avrupa otelinde kapı görevlisi olarak çalışan Gustave H ile lobi görevlisi Mustafa’nın arkadaşlık hikayesine odaklanıyor. Yönetmenliğini Wes Anderson’un yaptığı film, görüntü yönetmenliği konusunda çok enteresan. Filmin başrol oyuncusu renklerdir diyebiliriz.

5. Mary and Max – Yapım Yılı: 2009 – IMDb Puanı: 8.1

Avusturalyalı 8 yaşındaki küçük Mary, alkolik bir anne ile ilgisiz bir babanın meraklı ve bir o kadar da yalnız kızıdır. Amerikalı Max ise 44 yaşında ve muzdarip olduğu Asperger sendromundan ötürü dış dünyayı anlamakta ve çevresiyle iletişim kurmakta zorluk yaşayan bir diğer yalnız insandır. Bir mektup arkadaşlığı, bu iki insanın birbirlerini tanımasını ve birbirlerinin hayatlarını değiştirmesini sağlar.

6. Short Term 12 – Yapım Yılı: 2013 – IMDb Puanı: 8.0

Bir bakıcı tesisinde çalışan Grace, şiddetle büyüyen mağdur çocukların problemleri ile uğraşıyor ve onlarla güçlü bir bağ kuruyor. Kendisinde olduğu gibi o evde çalışan başka arkadaşları da çocukların üstüne titreyip problemleriyle ilgilenmektedir. Grace özellikle Marcus isminde bir çocuk ile güçlü bir duygusal bağ kurarken kendi geçmişinde yaşadıklarını da aynı zamanda seyirciye aktarmaktadır. Grace çocuklarla geçirdiği bütün bu zaman sırasında uzun zamandır birlikte olduğu erkek arkadaşından ayrı bir yaşam sürdürmektedir. Onun aldığı evlilik kararı, çocuklar ile arasında kurduğu duygusal bağın da etkisi ile zor günler geçirmesine sebep olacaktır…

thumbnail
Önerilen Yazı
2020 İçin Ücretsiz Ve Yasal Olan Yabancı Film İndirme Siteleri

7. The Perks of Being a Wallflower – Yapım Yılı: 2012 – IMDb Puanı: 8.0

 

Stephen Chbosky’nin yazdığı romandan uyarlanan filmde, ilk aşkıyla (Emma Watson), en yakın arkadaşının intiharıyla ve kendi akıl hastalığıyla mücadele eden 15 yaşında sevimli ve naif Charlie’nin (Logan Lerman) hikayesini anlatılıyor. Charlie’nin hayatında bu tür sorunlar varken, bir diğer yandan ait olduğu bir grup insanı bulmaya çalışmaktadır. Kendisinden birkaç yaş büyük iki genç içene kapanık Charlie’yi kanatları altına alırlar ve onu gerçek dünyayla tanıştırırlar…

8. Mr Nobody – Yapım Yılı: 2009 – IMDb Puanı: 7.9

Başlıkta bahsi geçen Bay Hiçkimse, 2092 yılında dünyada kalmış son ölümlü olan 117 yaşındaki Némo adlı bir adam. Ölüm döşeğindeki Némo genç bir çocukken bir peronda durduğunu hatırlar. Tren kalkmak üzeredir. Annesiyle birlikte mi gitmeli, yoksa babasıyla mı kalmalıdır? Bu karar, sonsuz sayıda olasılığı doğuracaktır… Ve pek çok gezegen, iki ölüm ve sevilecek kadınlar.

9. About Time – Yapım Yılı: 2013 – IMDb Puanı: 7.8

Genç yaştaki Tim Lake, ailesiyle birlikte sıra dışı bir yeteneğe sahiptir: Tim hayatının farklı yönlerini değiştirmek için bu özelliğini kullanmaya başlar. Mary adında bir kıza aşık olur çalışmak için Londra’ya taşınır. Tim gizli yeteneği ilişkilerine de yeni bir ‘boyut’ getirir ama genç adam yakın zamanda her sorunu bu şekilde çözemeyeceğini fark edecektir.

10. Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – Yapım Yılı: 2014 – IMDb Puanı: 7.8

İzleyenlerin bünyesine hem mutluluk hem de hüzün veren filmler listesinin son sırasında ise Birdman var. Riggan ismi verilen bir tiyatro oyunu sırasında başrol oyuncusu beklenmedik biçimde bir kaza geçirir ve yaralanır. Oyuncunun yerine acil olarak yeni birinin bulunması gerekir ve Lesley ile arkadaşı Jake’in bulunduğu öneri ile eskiden büyük bir yıldız olan Mike Shiner başrol oyuncusu olarak seçilir. Mike sahneye çıkmak için kendi hazırlıklarını yaptığı sıralarda, kendi gibi oyuncu olan sevgilisi Laura ve kişisel asistanlığını yapan kızı Sam yetmezmiş gibi bir de mükemmeliyet delisi olan karısı Sylvia ile uğraşmak zorunda kalır.

Kaynak : Sinemalar, IMDB

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.