1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Uzay

Wikipedia’nın İngilizce Makale Sayısı 6 Milyonu Aştı


0

Dünyanın en büyük çevrimiçi çok dilli ansiklopedisi Wikipedia, altı milyondan fazla İngilizce dilinde makalenin kilometre taşını aştı. TechCrunch cuma günkü Omnipresent çevrimiçi ansiklopediyi işleten kâr amacı gütmeyen kuruluş olan Wikimedia genelkurmay başkanı Ryan Merkley, web sitesinin kuruluşundan yaklaşık 19 yıl sonra gelen başarıların “insanların birlikte neler yapabileceğini”‘nin bir kanıtı olduğunu söyledi.

wikipedia ingilizce

Uuzun süredir ülkemizde de erişime kapalı olan web sitesi geçtiğimiz günlerde mahkeme kararıyla tekrar erişime açılşmıştı. Şimdi ise altı milyonuncu makale, 19. yüzyıl Kanada okulu öğretmeni, seyahat yazarı ve kurgu yazarı Maria Elise Turner Lauder hakkında yazılmış oldu.  Wikipedia birçok dilde mevcut ancak İngilizce sürümünde en fazla makale bulunmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Android 10 Tabanlı LG UX 9.0 İçin Çıkış Tarihi

Raporun sonunda, 2015’in sonlarında beş milyon işareti geçen İngilizce baskının ardından yaklaşık 2.3 milyon makaleye sahip Almanca sürüm var. Bunu takip eden yaklaşık 2.1 milyon makaleye sahip Fransızca sürümün ardından rapor eklendi.

Wikipedia sayfasına ulaşmak için wikipedia.org  linkline tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.