Windows 10 SSD Optimizasyonu İçin İpuçları
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır

Windows 10 SSD Optimizasyonu İçin İpuçları

Windows 10'da işletim sistemini SSD optimizasyonu yaparak bir SSD'nin sağlayabileceği en iyi performansı elde etmek için rehberi uygulayın.

2

Microsoft, Windows 7 veya Windows 8.1’den Windows 10 ’a yükseltmenin(geçmişte) ücretsiz olduğunu ve birçok kullanıcının şu anda Windows 10’un tadını çıkardığını açıkladı. Bir Katı Hal Sürücüsü (SSD) yıllardır piyasada bulunduğundan Microsoft, Windows 10’u SSD ile hızlı çalıştırmak için çok çaba sarf etti. Windows 10 ‘da işletim sistemini (OS) SSD’ye SSD optimizasyonu olmadan aktarıyorsanız bir SSD’nin sağlayabileceği en iyi performansı elde edemeyebilirsiniz. SSD ile Windows 10’da daha iyi performans elde etmek için SSD optimizasyon kılavuzunu takip edebilirsiniz.

1- SATA Denetleyitcisinin AHCI Modda Olduğundan Emin Olun

Çoğu Anakartta SATA denetleyici, SSD’lerle daha iyi çalışan AHCI (Gelişmiş Ana Bilgisayar Denetleyici Arabirimi) moduna ayarlanmıştır. Daha iyi performans elde etmek için, sisteminizin BIOS’unda SATA denetleyici modunu AHCI olarak ayarlayın. SATA modunuzu IDE’den AHCI’ye değiştirmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:

  • WIN + R tuşlarına basın ve “msconfig” yazıp Enter tuşuna basın.
  • Boot (Önyükleme) sekmesi altında, Güvenli önyükleme seçeneğini işaretleyin, değişiklikleri uygulayın ve bilgisayarınızı güvenli modda yeniden başlatın.
  • BIOS ayarlarında önyükleme yapmak için belirli bir tuşa (çoğunlukla F2 veya DEL) basın (BIOS’a önyükleme yapamıyorsanız, Hızlı Başlat’ı ve yeniden denemeyi devre dışı bırakın) ve SATA modunuzu IDE’den AHCI’ye değiştirin. Sonra çıkmak ve yeniden başlatmak için ayarları kaydedin.
  • Windows bu sefer güvenli modda açılacaktır. Tekrar “msconfig” komutunu çalıştırın ve altındaki Güvenli önyükleme seçeneği Önyükleme sekmesinin işaretini kaldırın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bunlara ek olarak GUI Önyüklemesi Yok seçeneğini de işaretleyerek bir nebze daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

2-SSD’nizde Biraz Boş Alan Bırakın

Ömrü uzatmak için, çoğu SSD aşınmaya karşı dengeli bir algoritma kullanır. Doldurursanız, bir SSD yavaşlar. Performansı artırmak için, tüm SSD’yi biçimlendirmek yerine SSD’nizde biraz boş alan bırakmalı ve windows 10 ‘da SSD optimizasyonu işlemlerinden en iyi performanslı kullanmak için SSD’nin yüzde 25 disk boş alanını bırakmalısınız.

3-Defrag Etmeyin

Bilindiği gibi, disk birleştirme SSD’lere ihtiyaç duymaz ve olumsuz etkileri vardır. Windows 7’deki aksine, SSD’ler Windows 10 / 8’de birleştirilmeyecek. Birleştirme işleminin, birleştirme işleminden farklı bir optimizasyon gerektiğini söylediğini görebilirsiniz. Windows, artık kullanılmayan blokları silmek için bir temizleme işlemi gerçekleştirmek üzere TRIM komutunu bir zamanlamaya gönderir. Yalnızca Otomatik Bakım İşlem Merkezi’nde manuel olarak çalıştırırsanız, SSD’niz birleştirilecektir. Otomatik Bakım, SSD’nizde dolandırmayı çalıştırmaz.

4-Hazırda Bekleme Özelliğini Kapatın

Hazırda bekletme modu, sabit disk diskinin sistemi yeniden başlatmak yerine programları daha hızlı yüklemesini sağlamak için varsayılan olarak ayarlanmıştır, ancak SSD sistem sürücüsünün sistemi SSD’den başlatması birkaç saniye gerektirmez. Bu nedenle, SSD sürücünüzde yer açmak için Hazırda Beklet işlevini devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak, devre dışı bırakmak için Windows ayarlarını kullanırsanız hiberfil.sys dosyası kaldırılmaz.

Hazırda Bekletme modunu devre dışı bırakarak daha fazla yer açmak için yönetici komut sistemi (CMD) üzerinde  “powercfg -h off” yazın ve enter tuşuna basın.

5-Disk Dizinlemeyi Devre Dışı Bırak

Dizin oluşturma, sabit sürücüdeki dosyalara veya klasörlere hızlı erişim sağlamak için tasarlanmış iyi bir özelliktir, ancak SSD’de anlamsız hale gelir. Yazmaları SSD’ye düşürmek için disk indekslemeyi devre dışı bırakmanız önerilir. Disk dizinlemeyi devre dışı bırakarak SSD’yi Windows 10’da optimize etmek için:

1. Bu Bilgisayardaki belirli bir sürücüye sağ tıklayın ve Özellikler öğesini seçin.

2. Genel sekmesinde, “Bu sürücüdeki dosyaların, disk dizinlemeyi devre dışı bırakmak için dosya özelliklerine ek olarak içerik dizine alınmasına izin ver seçeneğinin işaretini kaldırın.

thumbnail
Önerilen Yazı
Microsoft’un Yeni Nesil Konsolu – Xbox Series X 2019

6- Disk Belleği Dosyasını Ayarlayın

Disk belleği dosyası, bilgisayarınızda ne kadar RAM olduğuna bağlı olarak tartışmalı bir etkiye sahiptir. Performansı ve boşa harcanan alanı dengelemek için disk belleği dosyası ayarını değiştirebilirsiniz. Sayfa dosyasını ayarlamak için:

1. Bu Bilgisayar’a sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.

2. “Gelişmiş Sistem Ayarları” nı ve ardından Performans bölümünde “Ayarlar” ı seçin.

3. “Gelişmiş” sekmesi altındaki “Değiştir” düğmesini seçin.

4. Açılan pencerede, Disk belleği dosyalarını otomatik yönet seçeneğinin işaretini kaldırın ve listeden C: sürücüsünü seçin.

5. “Özel Boyut” u seçin ve ilk önce İlk Boyut olarak bir sayı ve Maksimum Boyut için başka bir sayı ayarlayın. Sonra değişiklikleri kaydetmek için “Tamam” ı tıklatmadan önce “Ayarla” düğmesini tıklayın.

7– Çipset sürücününüz güncel olduğundan emin olun.

Çipset sürücüsü olarak Msahci (Windows 7’nin varsayılan AHCI sürücüsü) yada Storahci  (Windows 8 ve 10’un varsayılan AHCI sürücüsü) kullanıyorsanız herhangi birşey yapmanıza gerek yok. Windows güncelleme yeni sürücü olduğunda güncelleyecektir.

8– Disk Yazma Önbelleğini Kapatın.

Windows depolama birimleriyle çalışırken çeşitli yöntemler kullanır. Bu yöntemlerin kiminde veri aktarım hızı önemli iken kiminde verilerin güvenli olarak aktarılması önemlidir. Eğer Notebook  veya sürekli bir güç kaynağı ile enerji kesintilerinden korunan bir Masaüstü Bilgisayar kullanıyorsanız bu veri transfer ilkesini en yüksek veri aktarım hızını elde edecek şekilde yapılandırabilirsiniz.

İşlem için Bu Bilgisayar’a sağ tıklayıp “Yönet” kısmından “Aygıt Yöneticisi”ni seçin. Ardından aşağıdaki resimdeki duruma getirin.

Eğer eski bir bilgisayarınız bile varsa SSD kullanarak bir hayli hızlandırma yapabilirsiniz. SSD kullandıktan sonra Windows 10 kullanıp SSD optimizasyonu yapın. Ben kendi bilgisayarım(eski) 2011 üretimi Asus idi. 240GB SSD kullanarak gözle görülür performans artışı gördüm. İmkanınız var ise SSD kullanın. Bir defa kullandıktan sonra hayatınızda SSD olmayan bilgisayar kullanmak istemeyeceksiniz.

Okumaya Devam Et

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.