Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi ve Yeni Özellikleri
  1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi ve Yeni Özellikleri

0

Son Windows 10 Ekim 2020 güncellemesi büyük yeni özelliklerden önemli ölçüde yoksundu. Güncelleme zaten Windows PC’lere dağıtılmaya başladı, ancak PC donanımının alması için geçmesi gereken kapsamlı bir inceleme süreci var. Bu Windows Güncellemelerinin her PC’ye otomatik olarak yayılması aylar alabilir ancak her zaman Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik’i açabilir ve Ekim 2020 güncellemesinin sisteminizde olup olmadığını görmek için Güncellemeleri Kontrol Et düğmesine dokunabilirsiniz.

Birkaç tasarım ince ayarının yanı sıra, en büyük değişiklik, Edge web tarayıcısının yeni, daha uyumlu Google destekli Chromium sürümünün artık Windows’ta yerleşik olmasıdır. Yalnızca varsayılan tarayıcıya değil, aynı zamanda web içeriğine erişmesi gereken Windows mağaza uygulamalarına da güç sağlamak için Microsoft’un kendi önceki ev tipi Edge’in yerini alıyor. Buna kıyasla Apple, macOS’a yeni özellikler ekleyerek çok daha agresif davrandı.

En son sürüm, Big Sur – BETA – yeni bir Haritalar uygulaması (unutmanız durumunda Windows 10’da oldukça güzel bir yerleşik Haritalar uygulaması da vardır), yuvarlatılmış pencere köşeleri, yeni sistem sesleri, widget’lar ve daha fazla iOS içerir genel olarak benzer işlevsellik. Özellikle iş ve eğitim kurulumları için daha derin yönetim ve güvenlik seçenekleri gerektiren daha da fazla güncelleme var. Microsoft Tech Community sitesinde bunlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Son olarak, daha az seksi ama bir o kadar da önemlisi, platformu bilinen güvenlik açıklarına karşı güçlendirmeyi amaçlayan birçok güvenlik güncellemesi Windows 10 Ekim 2020 güncellemesi ile uygulanmaktadır.

1. Edge Tarayıcı Güncellemesi

Varsayılan Windows tarayıcısı için eski Edge ile karşılaştırıldığında çok daha fazla site uyumluluğundan daha fazla haber var. Microsoft’un ilk başta arama devinin tarayıcı motoru kodunu benimsemesinin kanıtladığı gibi, Google’ın web’i tamamen ele geçirmesine direndikten sonra Edge tarafından iyi bir başarı yakalamış gibi duruyor. Başlangıç sayfası gerçekten kullanışlı ve çekici, güvenli şifre kaydetme özelliği belirgin bir tarayıcı olmasının yanı sıra Edge’in cep telefonu uygulama sürümleriyle senkronizasyon iyi yürütülmüştür. Web araştırması söz konusu olduğunda akışkan bir iş yapan Koleksiyonlar özelliğini bile cezbedici duruyor.

2. Yeniden Tasarlanmış Başlat Menüsü

Bu oldukça yüzeysel bir değişiklik, ancak yeniden tasarım. Başlat Menüsündeki hızlı erişim kutucuklarının Kişiselleştirme’de seçtiğiniz renk modunu almasına izin veriyor. Açık mod versiyonunu bu makalenin üst görüntüsünde görebilirsiniz ve işte karanlık mod versiyonu. Yeni tasarımın daha tutarlı bir görünümü var ve menüye biraz şeffaflık katıyor. Böylece altında ne olduğuna dair bir fikriniz var.

3. Daha İyi Bildim Menüsü

Eylem Merkezi’nin sağ tarafındaki panel ile temel bilgisayar ayarlarına erişmek için harika bir yol sağlar. Ancak bunlar için ayarladığınız uygulamalardan gelen bildirimleri de gösterir. Artık yeniden tasarım, bildirimlerin geldiği uygulamayı bildirimin sol üst köşesine yerleştirerek onları daha net hale getiriyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Microsoft, TikTok’u Satın Alıyor

4. Daha Sorunsuz Tablet Modu Değiştirme

Windows 10 Ekim 2020 güncellemesi 3

Surface Pro tablet veya Surface Book dönüştürülebilir gibi bir cihazınız varsa artık “Tablet Moduna Geçmek İstiyor musunuz?” klavyeden her çekişinizde uyarır. Güncellenen durumda sadece mantıklı olan moda geçmektir. Mantıklı olmak? Ancak hepsi bu kadar değil: Tablet modu, görev çubuğu simgeleri arasındaki boşluğu artırarak, arama kutusunu bir arama simgesiyle değiştirerek Dosya Gezgini pencerelerini dokunma için optimize ederek dokunma kullanımında iyileştirmeler görülüyor.

5. Ayar Menüsünde İyileştirmeler

Windows 10 Ekim 2020 güncellemesi 2

Microsoft, ayrıntılı ayarları eski Denetim Masası’ndan yeni Ayarlar uygulamasına yavaşça taşımaya devam ediyor. 20H2 ile ekranınızın yenileme oranını değiştirebilirsiniz ve bu da oyuncuların beğeneceği bir şey. Artık sistem bilgilerini Ayarlar sayfasından da kopyalayabilirsiniz.

6. Bilgisayarı Buluttan Sıfırlayın

Windows 10 Ekim 2020 güncellemesi

Bu, bir PC’de temiz bir kurulum yapmak zorunda kalan ancak gerekli disklere sahip olmayan herkes için çok büyük bir şey. Kendinizi Windows için bu kurulum ortamını aramaktan kurtarmak için “Bulut indir” i seçebilirsiniz.

Şu anda dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows 10 güncellemeye devam ediyor. Bakalım daha ne gibi yenilikler sunacak bizlere.

Kaynak : PCMAG

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.