1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır

Windows MacOS Gibi Cihazlarda MAC Adresi Nasıl Bulunur ?


0

MAC adresi bazen çoğu kullanıcı tarafından ihtiyacı olduğu için nasıl bulancaklarını yardımcı olmak için detaylı anlatıyoruz.

MAC (Media Access Control – Ortam Erişim Kontrolü) adresi, bilgisayar gibi cihazlarda ağ bağdaştırıcısını tanımlayan bir numaradır. Adres, tire simgesi ile ayrılan 6 çift karakterlerden oluşmaktadır. Çevremizdeki bir ağa bağlanmak için MAC adresinizi modeme girmeniz gerekebilmektedir.

Merak edenler için MAC adreslerinin nasıl bulunacağını detaylı olarak anlatıyoruz :

WİNDOWS 10

Önce kullandığınız bilgisayarınızı bir ağa bağlayın. Bu işlem çok kafanızı karıştırmadan önce bir ağa bağlı olduğunuzdan emin olun. Yapmanız gereken bağlandığınız Wİ-Fİ’nin altında özellikler düğmesine basınız.

 

Ardından karşınıza açılan Ayarlar sekmesnin alt tarafında Özellikler bölümüne bakarak listenin en alttaki olan Fiziksel Adres sizin MAC adresinizdir.

WİNDOWS VİSTA, 7 Ve 8

 

Microsoft’un daha önce kullanıma sunmuş olduğu diğer Windows sürümlerini kullanıyorsanız da MAC adresini öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken yine önce bir ağa bağlanın. Daha sonra sistem tepsisindeki bağlantı simgesine tıklayın. Sonra karşınıza ”Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç”ı seçin.

  • Windows 8’de, Başlat ekranında Masaüstü uygulamasını çalıştır. Masaüstü Modu’ndayken, sistem tepsisindeki bağlantı simgesine sağ tıklayın ve yine aynı şekilde ”Ağ ve Paylaşım Merkezi”ni seçin.

Bu işlemden sonra ağ bağlantınızın adını bulup üzerine tıklayın. Ardından Detaylar‘a tıklayın. Açılacak olan pencerede Komut İstemi‘nde IPConfig aracını kullanırken görünen şeylere benzer durum bilgileri listesi bulunucaktır.

İşte bu listedeki Fiziksel MAC adresini bulabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Chrome Tarayıcısında İyi Bir Arama İçin 10 Önemli İpucu !

KOMUT İSTEMCİSİ (CMD)

Bir diğer yöntem olan CMD yöntemi yani komut istemcisi ile de MAC adresinizi kolay yollardan bulabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk işlem önce bilgisayarınızın klavyesinden Win+R tuşlarına başarak Çalıştır sistemini açın. Daha sonra arama çubuğuna yere cmd yazın. Ve ardından Komut İstemcisi’ni başlatmak için ise Enter tuşuna basın.

  • Windows 8‘de Win+R yerine Win+X tuşlarına basmanız gerekmektedir.

Cmd’yi açtıntan sonra karşınıza siyah renkte gelen ekrana getmac /v /fo list kodunu yazarak Enter tuşuna basın.

Ve sonra karşınıza çıkan şeylerden Fiziksel Adres sizin MAC adresinizdir.

MACOS X 10.5 VE ÜZERİ

Mac cihazlarını kullan kişilerinde MAC adreslerini merak ediyor iseniz yapmanız gereken ilk işlem Sistem Tercihleri’ni açın. Bu işlemi, ekranın sol üst köşesindeki Apple simgesine tıklayarak bulabilirsiniz. Tabi ki de Windows’da olduğu gibi önce bir ağa bağlı olduğunuzdan emin olunuz.

Ve ardından Bağlantınızı seçin ;

  • Ethernet için, İleri Düzey’e tıkla ve Ethernet sekmesine geçin. En üstte, Ethernet ID’sini göreceksiniz, ki bu MAC adresinizdir.
  • Wi-Fi için, Yine aynı şekilde İleri Düzey’e tıklayın ve Wi-Fİ sekmesine geçin. Ve orada Wi-Fi ID’sini göreceksin, ki bu MAC adresinizdir.

 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.