Yeni Dizel Yakıt, Sera Emisyonlarını %271 Düşürebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Uzay

Yeni Dizel Yakıt, Sera Emisyonlarını %271 Düşürebilir

0

Diesel yakıt kullanan arabalar dünyadaki en kötü kirletici maddelerden bazıları olarak biliniyor. Dünyadaki bir BS4 dizel motor bir BS4 benzinli motordan birkaç kat daha kirletici konumda. Bununla birlikte Yale Üniversitesi’ndeki bilim insanlarından yapılan yeni bir çalışma bu soruna bir çözüm sağlayabilir.  Nabila A. Huq ve arkadaşları tarafından ileri sürülen son araştırma, içindeki oksijen miktarını artırarak ve koruyarak aynı zamanda daha az kirletici ve daha verimli hale getirilebileceğini öne sürüyor.

Doğru yanma için üç şey zorunlu: yakıt, hava ve kıvılcım. Yeni çalışma, çok fazla oksijen içeren harici organik moleküller ekleyerek dizel yakıttaki oksijen içeriğini artırmayı amaçlamaktadır.

Açıklamanın özetinde

Bu asitlerin katalitik olarak yükseltilmesinden erişilebilen oksijenatların yakıt özelliklerini dizel biyo-karbon çeliği olarak görev yapma potansiyelleri için önceden değerlendiriyoruz.

deniliyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
OnePlus 6 ve 6T OxygenOS 10.3.0 OTA Android 10 Tabanlı Güncellemesi ve İndirme Linkleri

Peki bu işlem nasıl yapıldı?

Ekip, yüksek verimli bir katalitik işlemle biobazlanmış bir eter yarattı. Dizel yakıtın kurumasını azaltma ve otomatik tutuşma yeteneğini arttırma yeteneğini göstermek için çok sayıda Ether üretildi.

Kurum, yanmalı motorun iç kısımlarını tıkayan yanmamış karbon parçacıklarından oluşuyor. Yeni biyolojik bazlı Etherer yanma işlemini nispeten verimli bir şekilde gerçekleştirmek için yeterli oksijen sağlıyor. Nabila A. Huq ve arkadaşlarına göre, biyo-bazlı eteri petrodizel ile harmanlayarak kurumu %86 oranında azaltmış ve ateşleme kalitesini %56 artırmıştır.

Ancak iyi bir yakıt gereksinimi sadece verimli bir şekilde yanmak için değildir. Taşınması, depolanması ve aktarılması da kolay olmalıdır. Bu nedenle ekip, yakıtlarının mevcut yakıt altyapısına kolayca sığabileceğini kanıtlamak için ek testler yaptı.

4-butoxyheptane olan biyobazlı eterin ateşleme özelliğini %10 arttırdı ve %20 hacimde petrodizel ile harmanlandığında %20 azaltıldı.

Ekip ayrıca saf biyo-karışım stoğunun ve %20 petrodizel-eter karışımının yanı sıra mevcut dizel motorlarda depolanması ve kullanımı için güvenli olduğunu söyledi.

Ekip daha fazla araştırma ve finansmanın ekonomik açıdan uygun olduğunu kanıtlayabileceğini doğruladı. Harika haber şu ki yeni yakıt petrodizelden sera gazı emisyonlarını %50 ila %271 oranında azaltma potansiyeline sahip.

Kaynak : Fossbytes

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.